Çin, Bombardıman Uçağına Gemisavar Balistik Füzesi Entegre Etti

Roketsan-ATMACA-Banner

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Hava Kuvvetleri (PLAAF) Xian H-6N bombardıman uçağından yeni bir balistik füze ateşledi. Yıllardır süren dedikodular teyitlenmiş oldu.

Çinli kaynaklar tarafından paylaşılan bir videoda PLAAF’ye ait H-6N bombardıman uçağının havadan atılan gemisavar balistik füze (ASBM) taşıdığı görüldü.

STM Banner

H-6N bombardıman uçağının tam orta gövdesine entegre edilen füzenin YJ-21 (Eagle Strike 21/ CH-AS-X-13) hipersonik füzesi olduğu düşünülüyor. YJ-21, DF-21D gemisavar balistik füzesinin gemiden konuşlu versiyonu olarak da biliniyor. Füzelerin bir diğer adı ise “uçak gemisi katilleri”.

H-6N Bombardıman Uçağı
H-6N Bombardıman Uçağı Silah Yükü

H-6N bombardıman uçağı Çin tarafından geliştirilen ve Sovyet dönemi tasarımlarından olan Tu-16 Badger ile çok sayıda ortak özellik barındıran kabiliyetli bir uçak. H-6N, uzun menzilli stratejik görevleri havadan ikmal kabiliyetle birlikte kolayca icra edebiliyor.

Uçaktan yalnızca ASBM değil, yüksek hızlı İHA’lar ve hipersonik emme tazyikli süzülüş araçları (MaRV) de ateşlenebiliyor.

DF-21D Balistik Füzesi
DF-21D Balistik Füzesi

Çin’in A2/AD Stratejisi

Ancak ASBM kabiliyeti DF-21D füzesinin geldiği yer açısından önemli bir yer tutuyor. Çin, Erişimi Engelleme-Bölgeden Men Etme (A2/AD) Stratejisi kapsamında DF-21D benzeri füzelere oldukça önem veriyor. Bu füzelerin menzili 1.450 km+ olarak belirtiliyor. Konvansiyonel harp başlığına sahip olan füzeler, atmosfere giriş aşamasında manevralarını sürdürebiliyorlar ve bu sayede hareket halindeki savaş gemilerini etkili bir şekilde vurabiliyorlar.

Çin’in A2/AD stratejisi kapsamında havadan atılan ASBM’lere ek olarak denizden ve karadan da benzer füzeleri ateşleme kabiliyeti kazanma peşinde olduğu anlaşılıyor. Amaç ise ABD’nin bölgedeki uçak gemisi görev gruplarını uzaktan hedef almak.

DF-21D’nin daha uzun menzilli versiyonu olan DF-26 füzesi de gemisavar füzesi olarak kullanılabiliyor. Bu füzeler bugüne kadar yalnızca karadan ateşleniyordu ancak sızdırılan son videolarla birlikte Çin’in bu füzeleri hem denizden hem de havadan ateşleme kabiliyetine ulaştığı değerlendirilebilir.

ÖNERİLEN İÇERİK: Çin Donanması Gemiden Gemisavar Balistik Füze Ateşledi


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, The Drive

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu