“Sektörün 2021 Yılı İhracatının %56’sı Doğrudan Savunmadan”

Roketsan-ATMACA-Banner

Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSI)’nin 2021 yılı Seçimli Olağan Genel Kurul toplantısı, bugün gerçekleştirildi. Genel Kurul esnasında gerçekleştirilen sunumda, önemli bilgilere yer verildi.

SSI’ın 2021 yılı Seçimli Olağan Genel Kurul toplantısı, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR’in de katılımıyla bugün Ankara’da gerçekleştirildi. Genel Kurul esnasında yapılan bir sunumda, Türk savunma ve havacılık sanayii sektörünün ihracat performansıyla ilgili önemli bilgilere yer verildi.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre; Türk savunma ve havacılık sanayii sektörü, 2021 yılı içerisinde 3 milyar 212 milyon ABD Doları tutarında ihracat gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen bu ihracatın %56’sını savunma, %25’ini sivil havacılık ve %19’unu ise avcılık-atıcılık ürünleri oluşturdu.

2020 yılında ise 2 milyar 279 milyon ABD Doları ihracat gerçekleştiren sektörün ihracatının %54’ünü savunma, 29’uncu sivil havacılık ve %17’sini ise avcılık-atıcılık ürünleri oluşturmuştu.

Bayraktar TB2

Türk savunma ve havacılık sanayii sektörünün ihracatındaki savunma ürünlerinin büyük bir kısmını ise silahlı insansız hava aracı (SİHA) ile mühimmatlar oluşturuyor. Özellikle Baykar Savunma tarafından geliştirilen Bayraktar TB2 SİHA ve MAM-L/C mühimmatları, civarı ülkeye ihraç edildi. Yine bu dönem içerisinde ANKA ve AKINCI tipi SİHA’ların da ihracatları gerçekleştirildi.

Sektörün 2022 yılı ihracat hedefi ise 4 milyar ABD Doları. Sektör tarafından 1 Ocak – 31 Mart 2022 döneminde gerçekleştirilen ihracat, 961 milyon ABD Doları.

ÖNERİLEN İÇERİK: Slovakya Bayraktar TB2 SİHA Tedariki İçin Sırada

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu