Çin Donanması Gemiden Gemisavar Balistik Füze Ateşledi

Roketsan-ATMACA-Banner

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Deniz Kuvvetleri (PLAN) envanterine kattığı gemilerin kabiliyetlerini her geçen gün güçlendirmeyi sürdürüyor. Göreve yeni alınan Type 055 Renhai sınıfı kruvazörden yeni tipte bir füze ateşlendi.

Füze hakkında net bir detay elde edilemese de uzmanlar ateşlenen füzenin hipersonik YJ-21 gemisavar balistik füzesi (ASBM) olduğunu düşünüyor. Uzmanlara göre Type 055’lere entegre edilen ASBM’lerle birlikte Çin Donanmasına ait gemiler dünyada en ağır şekilde silahlandırılan suüstü platformlar haline geldi.

STM Banner

ABD Savunma Bakanlığı, 2020 Eylül’de yayınladığı bir raporda Çin’in yeni kruvazörlerine gemisavar balistik füze yerleştirilebileceğine dair bir değerlendirmede bulunmuştu. Keza bu değerlendirme gerçeğe dönüştü. YJ-21 ve benzeri tipteki füzeler aynı zamanda “uçak gemisi katilleri” olarak da adlandırılıyorlar zira bu füzelerin devasa bir vuruş gücü var.

PLAN tarafından paylaşılan yeni videoda aynı zamanda envantere giren yeni gemiler de gösterildi. Videoda iki adet 10.000 ton deplasmana sahip Type 055 destroyer ve bir adet Type 052D destroyeri yer alıyor.

Böylelikle Çin Donanmasının envanterine giren Type 055 sınıfı destroyerlerin sayısı 6’ya yükselmiş oldu.

Type 055 Sınıfı Destroyer

Deplasman olarak ABD Donanmasının Arleigh Burke sınıfı destroyerler ve Ticonderoga sınıfı kruvazörlerin önünde. Type 055 sınıfının ikinci gemisi henüz Mart ayında hizmete girmişti. Çin Donanması Type 055 sınıfı gemileri “10.000 ton sınıfı destroyer” olarak nitelendirirken Pentagon bu gemileri “kruvazör” olarak nitelendiriyor.

Type 055 sınıfının ilk gemisi olan “Nanchang” 12 Ocak 2020’de hizmete alınmıştı. İlk aşamada inşa edilmesi planlanan Type 055 sınıfı destroyerlerin sayısı ise 8.

Type 055 Sınıfı Gemiler
Type 055 Sınıfı Gemiler

Type 055 sınıfı destroyerler oldukça güçlü hava, gemi, denizaltı savunma füzeleriyle donatılmış durumda.

Gemilerde toplamda 112 adet dikey atım sistemi tüpü bulunuyor. Ön tarafta 8×8 olmak üzere 64 adet, ortada ise 6×8 olmak üzere 48 adet füze alanı yer alıyor.

Type 055/YJ-21
Type 055/YJ-21

ÖNERİLEN İÇERİK: Çin’in Devasa Yeni Uçak Gemisi: Type 003


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, HISutton

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu