Çin, ilk silahlı insansız amfibi botunu üretti

Roketsan-ATMACA-Banner

Denizden karaya yapılacak çıkarmalara öncülük etmek, insan hayatını riske atmadan düşman hakkında istihbarat toplamak ve çıkarma esnasında piyadelere ateş desteği sağlayabilmek için Çin Halk için tarafından tasarlanan aracın ilk üretimi gerçekleşti.

Wuchang Shipbuilding Industry Group tarafından China Shipbuilding Industry Corporation altında inşa edilen Marine Lizard (Deniz sürüngeni) adlı araç, dizel motorlu hidrojet tarafından suda gizli kalarak 50 knot hıza ulaşabiliyor. Karaya çıktıktan sonra insansız amfibi geminin karın bölgesinin altında bulunan  bölmeden 4 adet paletli küçük insansız kara aracı da serbest bırakılabiliyor.

STM Banner

Bu küçük kara araçları hakkında bilgi vermekten kaçınan Çinli yetkililer, daha yolun başında olduklarını bu araçların 20 kilometrelik maksimum bir hıza sahip olduğunu ve geliştirmeye devam ettiğini açıkladı.

Deniz sürüngeni; elektro-optik sistem, radar, 2 adet makineli tüfek, 1 adet uçaksavar ve uçaksavar füzeleri için dikey fırlatma sistemi ile donatılmış. Kıyı savunması ve denizden karaya yapılan çıkartmalarda önemli rol oynayabilecek, üretimi kolay, ucuz ve insansız olması ile uluslararası firmaların yeni göz bebeği konumunda. Wuchang Shipbuilding Industry Group, talep geldiği taktirde ihracat için hazır olduklarını da belirtti.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. insansız hava araçları, jetler, hücumbotlar, zma lar tanklar vs mertlik bitiyor artik, bundan sonra terminatör robotların savaşı başlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu