Çin’den JL-10 için Ukraynalı MotorSich’e 800 milyon dolar

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukraynalı jet motoru üreticisi MotorSich, Çin Halk Kurtuluş Ordusu ile Al-322 Turbofan Motor üretimi için 800 milyon ABD Doları değerinde rekor bir sözleşme imzaladı.

Defence Express’e göre Çin; Hongdu JL-10 Jet Tekamül Uçağı ve ihraç versiyonu olan L-15 Falcon için Ukrayna merkezli MotorSich şirketine, 400 adet AI-322 Turbofan Motor üretimini içeren bir sipariş vermişti. Toplam değeri 800 milyon ABD Doları olan sözleşme kapsamında MotorSich, uzun bir süre boyunca Çin Halk Cumhuriyeti’ne tedarik gerçekleştirilecek.

STM Banner

Hatırlanacağı üzere Çin Halk Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren DCH Grup, JSC MotorSich şirketinin hisselerini satın almak için geçtiğimiz aylarda bir başvuru yapmış, ancak Ukrayna Tekel ile Mücadele Komitesi (AMCU)’nden red yanıtı almıştı.

JL-10, Çin devletine ait Çin Havacılık Endüstrisi Kurumu (AVIC) tarafından geliştirilen yeni nesil bir süpersonik jet tekamül ve hafif taarruz uçağıdır. JL-10, saatte maksimum 1.200 kilometre hıza çıkabilmektedir ve maksimum 2.600 km uçuş menziline sahiptir.

L-15A

Uçak, 13 Mart 2006 tarihinde ilk uçuşunu gerçekleştirmiştir. Uçağın genel tasarımcısı Zhang Hong., geliştirme faaliyetlerinin Rus Yakovlev OKB ile birlikte tamamlandığını açıklamıştır.

1 Temmuz 2013 tarihinde ilk JL-10 partisinin teslimatı, Çin Halk Kurtuluş Ordusu Hava Kuvvetleri (PLAAF)’ne yapılmıştır. Çin Hava Kuvvetleri; uçağın genel performansından, yüksek güvenilirliğinden, maliyet etkinliğinden, kolay bakımdan ve 10.000 saatin üzerindeki uçuş ömründen oldukça memnun olduğunu belirtmiştir.

AI-322 turbofan motoru; JL-10, L-15 ve Yak-130 gibi modern jet tekamül uçakları ile hafif taarruz uçaklarına güç sağlamak için tasarlanmıştır. MotorSich’in belirttiğine göre motor; uçuşta maksimum operasyonel güvenlik, uzun hizmet ömrü, düşük işletme maliyetleri ile artan savaş etkinliği sağlamaktadır.

Önerilen İçerik: MotorSich’in Çin’e satışına AMCU engeli


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Bizim hürjet için uygun mu acaba? Gerçi hürjet tek motorlu tasarıma sahip bu nedenle mi tercih edilmedi. Nihayetinde birim maliyet olarak 2 milyon dolar gayet uygun görülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu