Çin Ordusu’ndan VR Teknolojisi hamlesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Raporlara göre Çin, askeri personelinin savaş yeteneklerini artırmak için sanal gerçeklik (VR) teknolojilerinin kullanıldığı eğitimlere başladı.

VR teknolojisi, kullanıcının elektronik cihazların yardımıyla yapay bir üç boyutlu ortamda etkileşime girmesini sağlayan bilgisayar tarafından üretilen simülasyonu ifade eder. VR cihazları, ekrana sahip özel yapım gözlükleri ve sensörlü eldivenleri içerir.

STM Banner

Sanal gerçeklikte, geliştiriciler tarafından kullanılan yazılım, VR gözlükleri, kulaklıklar ve eldivenler gibi donanım cihazlarını takan katılımcıların deneyimleyebileceği sanal veya simüle edilmiş bir ortam oluşturur.  Bu, katılımcının simülasyon ortamında etkinlikleri gerçekleştirirken gerçekçi bir deneyim yaşamasını sağlar. VR, ordunun can veya mal kaybı olmaksızın her yerde görev planlarını uygulamasına ve askerleri eğitmesine olanak tanıyor.

Savunma uzmanları tarafından VR teknolojisi kullanımına ilişkin şu açıklama yapıldı, “Halk Kurtuluş Ordusu (PLA), subayların ve askerlerin gelişmiş savaş kabiliyetini daha verimli bir şekilde kazanmalarına izin verdiği için eğitimde sanal gerçeklik (VR) teknolojilerini kullanmaya başladı.” Açıklama, Çin devletine ait Global Times’da yer aldı.

PLA Kuzey Harekat Komutanlığı Donanması’na bağlı bir lojistik destek birimi, savaş zamanı yakıt destek tatbikatı gerçekleştirdi. Ancak alışılagelmiş tatbikatların aksine bu herhangi bir rıhtımda değil, bir simülasyon odasında gerçekleştirildi. PLA Daily’de yer alan açıklamaya göre; katılımcılar ekipmanların sökülmesi, arızaların yerlerinin saptanması ve boru hatlarının sabitlenmesi için VR simülatörlerini kullandılar.

Wanted: Virtual reality headsets that aren't made in China

‘VR ile daha fazla eğitim senaryosu’

Rapora göre; VR eğitim sistemi, deniz birimi ve sivil geliştiriciler tarafından ortaklaşa tasarlandı ve geliştirildi. Sanal gerçeklik teknolojisi, karmaşık ve acil durumlarla başa çıkmada birliklerin yeteneklerini geliştirmek için tasarlanmıştır. VR eğitim yazılımı, gelecekte daha fazla eğitim senaryosunu simüle edebilecek seviyeye ulaşması için güncellenecektir.

Bir yetkili PLA Daily’ye verdiği demeçte, “VR eğitim platformu, eğitim alanlarının mevcudiyeti, hava koşulları veya ekipman tüketimi ile sınırlanan normal eğitimler gibi değildir. Bu, eğitim verimliliğini artırabileceğimiz ve savaş kabiliyetinin kazanıldığı süreyi kısaltabileceğimiz anlamına geliyor.” dedi.

Sanal gerçekliğin kullanımı video oyunları gibi eğlence amaçlı kullanımda oldukça yaygınken, sağladığı olumlu katkılar sayesinde de askeri alandaki kullanımının giderek artması beklenmektedir.

ÖNERİLEN İÇERİK: Alman Hükümeti’nden Hensoldt’un yabancı ülkeye satışına engel


Elif Funda ALTUN / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu