Çin Rusya-Ukrayna savaşında tarafını seçti

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya-Ukrayna Savaşı kapsamında uzun süre sessiz kalan Çin, tarafını seçti. Görüntüler, Çin tarafından Rusya’ya mühimmat ikmali yapıldığını gösteriyor.

Şubat 2022’de Rusya’nın taarruzlarıyla başlayan Rusya-Ukrayna Savaşı, tüm şiddetiyle devam ediyor. Yüksek yoğunluklu bir muharebe olarak yaklaşık 1.5 yıldır devam eden savaşta, Ukrayna’ya batılı ülkeler tarafından ciddi bir mühimmat ve teknik destek sağlanıyor.

STM Banner

Rusya’nın en önde gelen müttefiklerinden olan Çin ise uzun bir süre boyunca savaş konusunda sessiz kaldı. Ancak sosyal medyada dolaşıma giren görüntüler, Çin’in nihayetinde Rusya’ya mühimmat tedarikine başladığı yönünde. Nerede çekildiği belirtilmeyen görüntüde, 152 milimetre çapındaki bir Çin üretimi Type-66 obüs mühimmatı görülüyor. Üzerindeki yazılardan 2018 yılında üretildiği görülen mühimmatın, Rus Ordusu’na ait olduğu iddia ediliyor.

Açık kaynaklara göre Rusya-Ukrayna Savaşı’nda taraflar, günlük tahmini olarak toplamda 20 bin ila 30 bin adet topçu mühimmatı sarf ediyorlar. Bu topçu mühimmatlarının çok büyük bir kısmını ise obüsler oluşturuyor. Bahsi geçen 20 ila 30 bin arasındaki topçu mühimmatının ise yaklaşık %60 ila %70’lik kısmını Rus Ordusu’nun kullandığı biliniyor.

152mm-Type-66
152mm-Type-66

Rus Ordusu’na göre daha az topçu mühimmatı sarf etse de üretim altyapısı bulunmayan Ukrayna için NATO ülkeleri, seferber olmuş durumda. Birçok NATO ülkesi kendi envanterlerindeki topçu mühimmatlarını Ukrayna’ya sevk ederken, bunun da yetmemesi üzerine savunma sanayii şirketlerine üretim faaliyetlerinin arttırılması talimatını verdiler. Rusya tarafında ise Sovyet döneminden kalma mühimmatlar ile süreç, uzun bir süre boyunca idare edilmeye çalışıldı. Ayrıca bu dönemde, İran’dan da çeşitli çapta topçu mühimmatları tedarik edildi.

Henüz teyit edilemese de Çin yapımı mühimmatların Rus Ordusu tarafından kullanılmaya başlandığı iddiası doğru kabul edilecek olursa, Rusya’nın hem mühimmat stokunun azaldığı hem de savunma sektörünün sahadaki talebi karşılamakta yetersiz kaldığı çıkarımı yapılabilir.

Niçin 152mm Obüs Mühimmatı?

SavunmaSanayiST.com olarak derlediğimiz bilgilere göre Rusya, Ukrayna cephe hattında; 2S35 Koalitsiya-SV, 2A36 Giatsint-B, 2A65 Msta-B, 2S3 Akatsiya, 2S5 Giatsint-S ve 2S19 Msta-S obüslerini aktif olarak kullanıyor. Bir kısmı mobil yapıda olan, çoğunluğu ise çekili yapıdaki bu obüslerin ortak noktaları ise 152mm çapında mühimmat kullanıyor olmaları.

2A65 Msta-B

Öte yandan 122mm çapındaki 2A18 D-30 çekili obüsünü saymazsak Rusya, en çok yukarıda adı geçen obüsleri Ukrayna’ya karşı kullanıyor. Doğal olarak 152mm çapındaki mühimmat sarfiyatı oldukça yüksek olan Rusya, Çin’den gerçekten de bu çaptaki mühimmatları tedarik etmiş olabilir.

ÖNERİLEN İÇERİK: 30 yıllık Bulgar silahları Ukrayna yolcusu


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu