Çin’den ABD’ye Gözdağı: “Sizinle Gökyüzünde Kapışacağız”

Roketsan-ATMACA-Banner

Çin; ülkenin en büyük hava gösterisi esnasında en gelişmiş hayalet savaş uçağını uçurarak, ABD Hava Kuvvetleri’nden gelen meydan okumaya ‘gökyüzünde kapışacağız’ şeklinde karşılık verdi.

Ağustos ayında ABD Hava Kuvvetleri Sekreteri Frank Kendall, Çin’in askeri modernizasyon programlarının beklenenden daha hızlı olduğunu ve ABD’nin “Çin’i korkutan” öncü teknolojilerle önde kalması gerektiğini ifade etmişti. Çin tarafından bu sözlere, her iki yılda bir düzenlen ve COVID-19 sebebiyle ertelenmiş olarak bu yıl gerçekleştirilen Zhuhai Airshow’da yanıt verildi.

STM Banner

Çin Halk Kurtuluş Ordusu’ndan (PLA) Hava Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Wang Wei:

“Son zamanlarda büyük bir ülkeden bir meslektaşım Çin’i korkutmak istediğini iddia ediyor. Çin Donanması, ulusal güvenliği sağlama ve bütünlüğü savunmanın yanı sıra, dünya barışına katkıda bulunma yeteneğine ve güvenine sahiptir.”

“Sadece şunu söyleyebilirim; eğer (Çin’in yeteneklerinden) korkmuyorlarsa, gökyüzünde buluşalım.”

J-20 "Mighty Dragon"
J-20 “Mighty Dragon”

Resmi adıyla Çin Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı Zhuhai Airshow’da; Çin’in ABD ile artan stratejik rekabetin ortasında, yabancı teknolojilerinin yerine yerli ürünlerin konulduğu platformlar sergilenerek gövde gösterisi yapılıyor.

Bu doğrultuda, yerli bir motorla çalışan Chengdu J-20 beşinci nesil savaş jeti de bu yıl ilk kez hava gösterisinde yer aldı. PLA, kullanılan motor modelini resmi olarak duyurmasa da South China Morning Post’un haberine göre; daha önce Rus AL-31F motorlarının yerini alan WS-10 motorunun gelişmiş versiyonu olan WS-10C kullanılıyor.

Ancak bazı askeri bir kaynaklar ise, WS-10C’nin J-20 için geçici bir seçim olduğunu ve savaş uçağının potansiyelini WS-15 gibi daha güçlü motorla açığa çıkarabileceğini söylüyor.

Çin’in çift motorlu, stealth savaş uçağı; ilk uçuşunu 2011 yılında gerçekleştirdi. Yine 2016’da  Zhuhai Airshow ile halka tanıtılarak, 2018’de savaşa hazır olduğu belirtilmişti.

ÖNERİLEN İÇERİK: Ortak Çin Tehdidi Japonya ve ABD’yi Birlikte Çalışmaya İtiyor


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, SCMP

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu