Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Açıklaması Yayınlandı

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı, tam 3.5 saat sürdü. Toplantının ardından basın açıklaması yayınlandı.

Yayınlanan basın açıklamasında; terörle mücadele, Suriye, Ege ve Doğu Akdeniz, Afganistan, Afrika’da artan terör faaliyetleri ile doğal afetlere değinildi. MGK Genel Sekreterliği tarafından yapılan açıklamada şu şekilde:

STM Banner

“MİLLÎ GÜVENLİK KURULU, 30 EYLÜL 2021 TARİHİNDE TÜRKİYE CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANI SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN BAŞKANLIĞINDA TOPLANMIŞTIR.

TOPLANTIDA;

1. PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ VE DEAŞ TERÖR ÖRGÜTLERİ BAŞTA OLMAK ÜZERE, MİLLÎ BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZ İLE BEKAMIZA YÖNELİK HER TÜRLÜ TEHDİT VE TEHLİKEYE KARŞI YURT İÇİNDE VE YURT DIŞINDA AZİM, KARARLILIK VE BAŞARIYLA İCRA EDİLEN FAALİYETLER HAKKINDA KURULA BİLGİ SUNULMUŞTUR.

2. SURİYE MESELESİNE TARAF VE MÜDAHİL OLAN AKTÖRLERİN SURİYE HALKININ BARIŞ, HUZUR VE REFAHA KAVUŞMASI HUSUSUNDAKİ MESULİYETLERİ ÜZERİNDE DURULMUŞ; BİLHASSA SİVİLLERİ HEDEF ALAN VE İSTİKRARA ZARAR VEREN EYLEMLERİN, BÖLGEDEKİ HASSAS DENGELERİ BOZARAK KALICI VE SÜRDÜRÜLEBİLİR ÇÖZÜME ULAŞILMASINI ENGELLEYECEĞİNE İŞARET EDİLMİŞTİR.

3. TÜRKİYE’NİN EGE, DOĞU AKDENİZ VE KIBRIS’A İLİŞKİN MESELELER İLE DÜZENSİZ GÖÇ KONUSUNDAKİ İYİ NİYETLİ, YAPICI, ÇÖZÜM ODAKLI TEKLİF VE YAKLAŞIMLARININ GÖZ ARDI EDİLMESİNİN HEM ULUSLARARASI HUKUK VE HAKKANİYET HEM DE AVRUPA BİRLİĞİ’NİN UZUN VADELİ MENFAATLERİNİN HİLAFINA OLDUĞU BELİRTİLMİŞ; YUNANİSTAN VE GÜNEY KIBRIS RUM YÖNETİMİNİN TEK TARAFLI EYLEMLERİNE VE HASMANE TUTUMLARINA DESTEK VERİLMESİNİN BÖLGEDEKİ ANLAŞMAZLIKLARI DAHA DA DERİNLEŞTİRECEĞİNİN ALTI ÇİZİLMİŞTİR.

4. AFGANİSTAN’DA YAŞANAN SON GELİŞMELER NETİCESİNDE ORTAYA ÇIKAN DURUM DEĞERLENDİRİLMİŞ; TÜRKİYE’NİN DOST VE KARDEŞ AFGANİSTAN HALKININ ÜLKELERİNDE MÜREFFEH VE HUZURLU BİR HAYATA KAVUŞMASINA YÖNELİK KABİL ULUSLARARASI HAVALİMANININ İŞLETİLMESİ DE DÂHİL OLMAK ÜZERE DESTEĞİNİ SÜRDÜRECEĞİ VURGULANMIŞ; ULUSLARARASI TOPLUMA, İNSANİ KRİZLERİN AŞILMASINDA BİRLİKTE HAREKET ETME VE SAMİMİYETLE SORUMLULUK ÜSTLENME ÇAĞRISINDA BULUNULMUŞTUR.

5. AFRİKA KITASI GENELİNDE ARTMA VE YAYILMA EĞİLİMİNDE OLDUĞU MÜŞAHEDE EDİLEN TERÖR, İÇ ÇATIŞMALAR VE SİYASİ İSTİKRARSIZLIKLARIN, KITA’NIN MAZLUM MİLLETLERİNİN HAK ETTİKLERİ REFAHA ERİŞMESİNİN ÖNÜNDEKİ BAŞLICA ENGELLERİ TEŞKİL ETTİĞİ BELİRTİLMİŞ; TÜRKİYE’NİN, AFRİKA’DA GÜVENLİK VE İSTİKRARIN TESİSİ İLE KALKINMAYA YÖNELİK ÇABALARA KATKI SUNMAYA DEVAM EDECEĞİ İFADE EDİLMİŞTİR.

6. YANGINLAR, SELLER, KURAKLIK VE BENZERİ PEK ÇOK EMAREYLE GİDEREK DAHA ÇOK YAKLAŞTIĞI GÖRÜLEN İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ TEHDİDİNE KARŞI KÜRESEL DÜZEYDE ORTAK MÜCADELE PLANLARININ HAYATA GEÇİRİLMESİNİN ZORUNLULUĞUNA İŞARET EDİLEREK TÜRKİYE’NİN, HER ULUSLARARASI MESELEDE OLDUĞU GİBİ BU KONUDA DA ÜZERİNE DÜŞENLERİ YAPACAĞI BELİRTİLMİŞTİR.

KAMUOYUNUN BİLGİSİNE SAYGIYLA SUNULUR.”

ÖNERİLEN İÇERİK: Baykar Savunma Ukrayna’da Test ve Eğitim Merkezi Açıyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu