Çin’den Black Hawk’a rakip geliyor: “CopyHawk”

Roketsan-ATMACA-Banner

Çin Halk Cumhuriyeti, 1 Ekim 2019 tarihinde Ulusal Gün sebebiyle gerçekleşecek geçit töreni esnasında, ABD’li Sikorsky firması tarafından geliştirilen UH-60 Black Hawk’a rakip olması beklenen Z-20 Genel Maksat Helikopterini tanıtmaya hazırlanıyor.

Çin Havacılık Sanayii Kurumu (AVIC) tarafından geliştirilen Z-20 Genel Maksat Helikopterinin, 1 Ekim 2019 tarihinde gerçekleşecek geçit töreni esnasında geniş çaplı olarak tanıtılması planlanıyor. ABD’li Sikorsky firmasının ünlü helikopteri UH-60 Black Hawk’a benzerliği ile dikkat çeken Z-20’nin, Çin’e göre Black Hawk’in rakibi olması bekleniyor. Z-20, Black Hawk’a olan benzerliği sebebiyle “CopyHawk” olarak da isimlendiriliyor.

STM Banner

Z-20, Çin Halk Cumhuriyeti’nin en üstün hava araçlarını geliştirmek hedefiyle başlatmış olduğu “20 Serisi” hava araçlarının üyesi. Serinin diğer üyeleri arasında; Çin’in F-35’e rakip olarak gösterdiği J-20 Stealth Savaş Uçağı, Y-20 Nakliye Uçağı e H-20 Stratejik Bombardıman Uçağı yer almakta. Helikopter; yaklaşık 20 metre uzunluğa, 10 ton azami kalkış ağırlığına, çift motora, yaklaşık 290 km/sa uçuş hızına ve 12-15 personel taşıma kapasitesine sahiptir. Black Hawk’a benzerliğiyle dikkat çeken Z-20’nin en önemli farklarından biri ise 4 yerine 5 palli bir rotora sahip olmasıdır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu