Çin’den Pasifik’te ABD’ye gözdağı

Roketsan-ATMACA-Banner

Çin Deniz Kuvvetleri, Pasifik’te; ABD, Hindistan, Japonya ve Güney Kore Deniz Kuvvetleri’nin artan hareketlerine binaen Japonya’ya göz dağı verdi.

Japonya Savunma Bakanlığı Müşterek Personel Ofisi’nden Pazar günü yapılan açıklamada, Çin uçak gemisi Liaoning ve beş eskort gemisinin Pasifik Okyanusu’na giderken Japonya açıklarındaki önemli bir su yolundan geçtiği bildirildi.

STM Banner

Japonya Savunma Bakanlığı, Uçak Gemisi Görev Grubunun Cumartesi günü sabah saat 8 civarında Nagazaki şehrine bağlı Danjo Adaları’nın yaklaşık 470 km güneybatısında tespit edildiğini belirtti. Görev Grubu daha sonra Okinawa Adası ile Miyako Adası arasındaki 250 km genişliğindeki su yolu olan Miyako Boğazı’ndan geçti.

Nisan 2020’den bu yana ilk kez Liaoning’in bu su yolundan geçtiğinin ve Doğu Pasifik’teki ABD ile Avustralya Donanmaları arasındaki tatbikatlardan sadece birkaç gün sonra bu güzergahın kullanıldığının altını çizmekte fayda var.

Liaoning’e eşlik eden gemiler; bir Renhai sınıfı stealth güdümlü füze destroyeri, iki Luyang-III sınıfı güdümlü füze destroyeri, bir Jiangkai-II çok fonksiyonlu fırkateyn ve bir Fuyu sınıfı hızlı muharebe destek gemisiydi.

Japon tarafının bilgi toplamak ve Çin gemilerinin hareketlerini izlemek için bir P-1 deniz devriye uçağı ve bir P-3C denizaltı savunma harbi uçağı ile JS Suzutsuki destroyeri konuşlandırdığı belirtildi.

P-3C

Yaşanan hareketliliğin, ABD Donanması’nın Hint-Pasifik’teki Japonya, Hindistan ve Avustralya’nın Dörtlü ortaklarıyla işbirliğini yoğunlaştırması sonucu yaşandığı tahmin ediliyor.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in Hindistan ziyaretinin hemen ardından Theodore Roosevelt Uçak Gemisi Grubu, 28 ve 29 Mart’ta Hint Okyanusu’nda Hindistan’ın donanması ve hava kuvvetleriyle ortak operasyonlar düzenlemişti.

Uçak gemisi USS Theodore Roosevelt, güdümlü füze kruvazörü USS Bunker Hill ve destroyer USS Russell, “Tigersharks” olarak bilinen 222 numaralı Filo’dan Hint fırkateyni INS Shivalik ve Hint Hava Kuvvetleri uçaklarıyla faaliyet göstermişti.


 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu