Ukrayna yeni zırhlı muharebe aracı programını açıkladı

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukraynalı üretici Arey Engineering Group, T-64 ana muharebe tankı şasisine dayanan Vavilon adlı yeni bir ağır sınıf zırhlı muharebe aracı konseptini tanıttı.

Haber ilk olarak Arey’nin mühendislerinden alıntı yapan Opk.com.ua haber ajansı aracılığıyla basında yer almaya başladı.

STM Banner

Vavilon; hibrit motor seçenekli, en yeni dijital kontrol sistemi, son teknoloji zırhı ve NATO’nun “Lojistik ve Hafif Zırhlı Araçların Yolcuları için Koruma Seviyeleri” standartlarını belirleyen STANAG 4569 standardizasyonu seviyesinde ek korumaya sahip modern bir ağır piyade savaş aracıdır.

Arey Engineering Group, Vavilon’un 36.000 kg muharebe ağırlığına sahip olduğunu söyledi. Araç birer komutan, sürücü, nişancı ve 8 asker olmak üzere toplamda 11 asker taşıyabilecek kapasiteye sahiptir.

Yeni aracın şasisinin, T-64 tankının şasisine dayandırıldığı ve ayrıca T-84 şasisinin de bir çeşidine benzediği görülüyor. Vavilon, savaş görevlerindeki askeri araçlar için NATO’nun temel gereksinimlerini karşılamaktadır.

Güç sistemi, bir TCD16.0V8 DEUTZ motor ve 500 kW’a kadar elektrik motorları içermektedir. Ana motor gücü 768 beygirdir, hibrit özellik ile birlikte 1080 beygire ulaşmaktadır. Hibrit tahrik, tüm birlik taşıma işlemlerinde, tüm hareket aralıklarında maksimum torku artırmaya ve çekiş özelliklerini iyileştirmeyi sağlar.

Yeni paylaşılan bir ayrıntıya göre yeni zırhlı piyade savaş aracı, 30 mm’lik 2A42 ana silah ve Braier tanksavar füzeleri ile “tam entegrasyona” sahip eş eksenli 7.62 mm’lik makineli tüfekle donatılmış bir kule ile donatılacak. Ayrıca araç, NSV 12.7 mm makineli tüfek ve UAG-40 bombaatar olan bir uzaktan komutalı kule seçeneğine sahiptir.

Programın amacı; ağır sınıf asker taşıyıcı, zırhlı muharebe aracı, topçu sistemi ve hava savunma kompleksi olarak kullanılacak yeni bir modüler araç geliştirmek.

ÖNERİLEN İÇERİK: Portekiz Leopard 2A6 için Aktif Koruma Sistemi arayışında


Elif Funda ALTUN / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Ordu, elbette daha iyisini bilir ancak kaplan 20 ve kaplan 30 üzerine omtaş/javelin atgm entegrasyonu yapılabilir. Bu sayede araç ve personel daha verimli kullanılmış olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu