Çin’in Uçak Gemisine Konuşlanacak 5.Nesil Savaş Uçağı Geliyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Çin, yeni nesil uçak gemisi tabanlı savaş uçağını bu yıl içerisinde görücüye çıkarmaya hazırlanıyor.

Çin’in Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı Zhuhai Airshow’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Çin Halk Kurtuluş Ordusu Donanması’nın (PLA Navy) ana jet avcı uçağı baş tasarımcısı Sun Cong; bu yılın sonlarında halkın yeni nesil, uçak gemisi tabanlı savaş jetiyle ilgili iyi haberler duyabileceğini açıkladı.

STM Banner

Sun Cong, programla ilgili başka detay vermezken, zamanı geldikçe yeni haberlerin açıklanacağını ifade etti.

Benzer şekilde, Çin devletine ait havacılık ve savunma şirketi Aviation Industry Corporation of China (AVIC) da sosyal medya hesabı üzerinden uçak gemisi tabanlı yeni bir uçağın, 2021 sonundan önce piyasaya çıkacağını duyurdu.

J-31 5.Nesil Savaş Uçağı
J-31 5.Nesil Savaş Uçağı

Son yıllarda Çin’in büyüyen uçak gemisi filosunu donatmak için yeni nesil savaş uçağı olarak Shenyang J-31’e dayanan yeni bir uçak gemisi tabanlı savaş jeti geliştirdiği haberleri yapılmakta.

Çin’in hizmette olan iki uçak gemisi bulunuyor. İnşa edilen üçüncü gemi ise, önemli ölçüde diğerlerinden daha büyük. İlk iki gemi, uçakların kalkışına yardımcı olmak için bir ski-jump ile donatılırken, Şanghay’da inşa edilen en son gemi; daha ağır uçakları fırlatmak ve operasyonları daha hızlı yürütmek için katapultla donatılacak.

J-31; Lockheed-Martin F-35 Lightning II Müşterek Taarruz Uçağına benzerlik taşıyan çift kuyruklu, çift motorlu, orta kanatlı bir savaş uçağı tasarımı. İlk olarak Ekim 2012’de uçan uçak, 2014’deki Zhuhai Airshow’da boy göstermişti. Başlangıçta ihracat pazarı için tasarlanan uçak; alıcı bulamayınca tasarımı elden geçirilerek 2016’da yeniden uçuruldu.

J-15 gibi J-31 de şimdiye kadar ithal edilen Rus motorlarıyla uçtu ancak Çin, uzun zamandır üzerinde çalıştığı yerli savaş uçağı motoru geliştirme faaliyetlerinde ilerleme kaydetti. Gelişime paralel olarak, bu yılki Zhuhai Airshow’da WS-10C motorlarıyla çalıştığı düşünülen stealth Chengdu J-20 avcı uçağı sahneye çıktı.

Bu uçaklar, yaklaşık 2011- 2012’den bu yana yerli WS-10 motorunun kullanıldığı çift motorlu Shenyang J-11 ve J-16’ya katılacak. WS-10 tarafından güç verilen tek motorlu Chengdu J-10, uzun bir geliştirme çabalarından sonra Rus AL-31 turbofan motorlarının yerini alarak yerli ürünle hizmete girmeye başladı. İlaveten J-15, Rus motoruyla çalıştırılmaya devam ediyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Çin’in ikinci stealth savaş uçağı projesi devam ediyor


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Defense News

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu