Teslim Edilen T129 ATAK Helikopterlerinin Sayısı 66’ya Ulaştı

Roketsan-ATMACA-Banner

TUSAŞ, Jandarma Genel Komutanlığına bir adet daha T129 ATAK FAZ-II Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri teslimatı gerçekleştirdi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş (TUSAŞ), T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri teslimatlarına hızla devam ediyor. TUSAŞ, son olarak Jandarma Genel Komutanlığı’na yönelik bir adet ATAK helikopteri teslimatı gerçekleştirdi. Bu teslimat ile birlikte sekizinci ATAK helikopterine kavuşan Jandarma, ikinci FAZ-II konfigürasyonuna sahip ATAK helikopterini teslim almış oldu.

STM Banner

Böylelikle TUSAŞ; Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğüne şu ana kadar 66 adet ATAK helikopteri teslimatı gerçekleştirmiş oldu.

T129 ATAK Helikopteri

TUSAŞ ve Agusta Westland iş birliğiyle geliştirilen T129 ATAK, ilk uçuşunu 17 Ağustos 2011’de gerçekleştirdi. Türk Kara Kuvvetleri’ne ilk ATAK teslimatı ise 22 Nisan 2014’te gerçekleştirildi. Teslim edilen ilk ATAK, Erken Duhul Helikopteri (EDH) konfigürasyonundaydı. EDH’ler, sadece 20mm top ve 70mm roketler ile teçhiz edilmişlerdi. Geriye kalan helikopterlerin önemli bir kısmı ise Faz-1 konfigürasyonunda teslim edildi. Faz-1 konfigürasyonundaki ATAK’lar; CİRİT, L-UMTAS ve Stinger füzelerini kullanabilmekteler.

Son olarak ise T129 Faz-2 konfigürasyonu geliştirildi. Faz-2 konfigürasyonunda mühimmat çeşitliliğine bir değişik olmadı. Ancak T129 ATAK Faz-2 helikopterleri, gelişmiş elektronik harp ve muhabere sistemlerine sahipler. T129 ATAK helikopterlerinin üretimi, halihazırda Faz-2 konfigürasyonuyla devam ediyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Irak’an Bayraktar TB2, T129 ATAK ve EH Sistemleri Açıklaması


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, TUSAŞ

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu