Çipras’tan Yunan Hükümetine Yerli Savunma Sanayii Çıkışı

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunanistan’ın eski Başbakanı Aleksis Çipras, Yunan hükümetinin savunma sanayii ve silahlanma politikalarını eleştiren bir açıklamada bulundu.

Eski Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Yunanistan’ın son iki yılda silahlanma programlarına ayırdığı 14 milyar avrodan Yunan silah sanayiinin hiçbir kazanım elde etmemiş olmasını “ulusa karşı işlenen bir suç” olarak nitelendirdi.

STM Banner

Ulusal basında yer alan haberlere göre Çipras, Yunanistan Havacılık Sanayii (EAB) yöneticileri ve çalışanları ile bir araya geldi. Çipras, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Yunanistan Silahlı Kuvvetlerinin her zaman caydırıcı güce sahip olması gerektiğini savundu.

SYRIZA’nın iktidara gelmesi halinde mevcut silahlanma programlarına ilişkin anlaşmaların Yunan silah sanayiini de dahil edecek şekilde yeniden müzakere edileceğini aktaran Çipras, silahlandırma programlarında kaynakların boşa harcanmaması gerektiği görüşünü dile getirdi.

Yunan Hava Kuvvetleri/Rafale
Yunan Hava Kuvvetleri/Rafale

Çipras, “Ülkemiz son iki yılda silahlanma programlarına 14 milyar avro ayırmıştır ancak milli savunma sanayiine bir avro bile verilmemiştir. Bu ulusal bir suçtur.” diye konuştu.

Son dönemde yoğun silahlanma faaliyetleriyle gündeme gelen Yunanistan; F-16 Blok 70, Rafale, Tanksavar Füze, Zırhlı Muharebe Aracı, Korvet ve Firkateyn odaklı bir çok askeri alım programı yürütüyor. Yunanistan, askeri alımlarının çoğunu Fransa ve İsrail’den gerçekleştiriyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Selçuk Bayraktar Yunanistan’ın İHA Tedarikini Değerlendirdi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu