Selçuk Bayraktar Yunanistan’ın İHA Tedarikini Değerlendirdi

Roketsan-ATMACA-Banner

BAYKAR Teknik Lideri Selçuk Bayraktar, Yunanistan’ın İHA tedarikini değerlendirdi. Bayraktar, Yunanistan’ın tedarik ettiği İHA’ların başlangıç seviyesi olduğunu açıkladı.

Selçuk Bayraktar tarafından yapılan açıklamada, “Yunanistan, bildiğim kadarıyla yurtdışından tedarik ediyor. Amerika Birleşik Devletleri ve İsrail’den ya tedarik yoluna gidiyor ya da tedarik edip satın alma yoluna gidiyor. Ufak bir program başlattıklarını duyurdular.

STM Banner

Elbette, bunlar alt sınıftaki İHA sistemleri. Epey giriş seviyesi diyebileceğimiz İHA sistemleri. Ama Türkiye, Dünya’da bu alanda teknoloji geliştirme açısından son 20 yıllık mücadeleyle birlikte ilk 3’e girdi. Hatta Türk Silahlı Kuvvetleri, insansız hava araçları teknolojisini muharebeye adapte etme konusunda Dünya’da 1 numara diyebiliriz.

Bizim derdimiz, bu yakaladığımız öncülüğü kaybetmemek ve bunu tüm topluma yaymak.” ifadelerine yer verildi.

Yunanistan’ın İHA Tedarikleri

MQ-9-Reaper

Yunanistan Savunma Bakanlığı, Temmuz 2022’de meclise bir tasarı sundu. Tasarı, Ege Denizi’nde artan göç faaliyetlerinin izlenmesi, Türk Deniz Kuvvetleri tarafından İHA’larla yapılan devriye ve gözlem uçuşlarına karşılık verilebilmesi amacıyla 3 adet MQ-9 İHA, 2 adet yer kontrol istasyonu, yedek parça ve ilgili ekipmanın alımını içeriyor.

Son yıllarda Türk Deniz Kuvvetleri’nin artan İHA ve gözlem kabiliyetinden rahatsız olan Yunan makamları hazır alım ya da kiralama yöntemiyle envantere bir an önce İnsansız Hava Aracı almak için çalışmalar yürütmüş, bu kapsamda 2021 yılında İsrail’den 2 adet Heron 1 ve gerekli ekipmanı yaklaşık 40 milyon avro bedelle 3 yıllığına kiralamıştı. Anlaşmaya göre kiralama süresinin sona ermesinin ardından Yunanistan’ın sistemleri satın alma hakkı da bulunuyor.

Hem gündüz hem de gece faaliyet gösterebilen ve deniz karakol radarları ve uydu haberleşmesi ile donatılan Heron sistemi; deniz devriyesi, deniz ve kara sınır koruma, arama ve kurtarma, afet yönetimi amacıyla İskiri (Skyros) Adası’nda yer alan 135. Muharip Filo Komutanlığı tarafından işletiliyor.

Yunan Genelkurmay Başkanı Floros ve IAI Heron
Yunan Genelkurmay Başkanı Floros ve IAI Heron

Tasarıda sunulan İHA’ların hangi konfigürasyonda olduğu henüz açıklanmasa da MQ-9B SeaGuardian modelinin seçilmesi bekleniyor.

Ancak Yunanistan tedarik ettiği İHA sayılarının çok az olduğu gözlemleniyor. Bu durum, Selçuk Bayraktar’ın da vurguladığı üzere ‘giriş seviyesi’ kabiliyet olarak nitelendirilebilir.

MQ-9B SeaGuardian İnsansız Hava Aracının teknik özellikleri:

Kanat Açıklığı:79 ft (24m)
Uzunluk:38 ft (11,7 m)
Motor:Honeywell TPE331-10 Turboprop
Maksimum Kalkış Ağırlığı:12.500 lb (5670 kg)
Yakıt Kapasitesi:6.000 lb (2721 kg)
Yük kapasitesi:9 istasyonda (8 kanat, 1 merkez) 4.800 lb (2177 kg)
800 lb dahili (363 kg)
4.000 lb harici (1814 kg)
İrtifa:>40.000 ft MSL
Maksimum Dayanıklılık:40 saat
Maksimum Hız:210 knot

ÖNERİLEN İÇERİK: Polonya’nın Bayraktar TB2 SİHA’sı İlk Kez Sergilendi 


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu