KAPLAN MT ve ÇAKA Kuleli ZAHA Endonezya’da Görücüye Çıkacak

Roketsan-ATMACA-Banner

FNSS, Indo Defence 2022’de Zırhlı Amfibi Hücum Aracı ZAHA’yı ÇAKA Uzaktan Komutalı Kule ile Sergilerken, KAPLAN MT Endonezya Ordusunun Gerçekleştireceği Canlı Gösterimde Yer Alacak.

2 – 5 Kasım tarihleri arasında Endonezya’nın Jakarta kentinde gerçekleştirilecek olan “Indo Defense Expo & Forum 2022”ye FNSS de katılıyor. 9. Indo Defence Fuarı, pandemi nedeniyle verilen dört yıllık aradan sonra, JIExpo Kemayoran’da, kapılarını dünyanın her yerinden ziyaretçilere açacak.

STM Banner

FNSS, Salon A-A005a numaralı standında, ÇAKA Uzaktan Komutalı Kule (UKK) ile birlikte ZAHA’yı sergileyecek. Türkiye ile Endonezya arasında imzalanan Savunma Sanayi İşbirliği Anlaşması kapsamında FNSS ve PT Pindad tarafından ortak geliştirilen KAPLAN MT (HARIMAU), ise fuarın açık alanında gerçekleştirilecek olan Askeri Canlı Gösterimde yer alacak.

ZAHA

Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA), amfibi çıkarma birliklerinin ihtiyaçları dikkate alınarak FNSS tarafından tasarlanan son teknoloji amfibi araçtır. Bir amfibi çıkarma operasyonu esnasında gemi ile sahil arasındaki mesafeyi en hızlı şekilde alma kabiliyetine sahip olan ZAHA, harekâtın çıkarma safhasında, kıyıya yanaşan havuzlu çıkarma gemilerinden denize inebilmekte ve aradaki mesafeyi yüksek süratle kat ederek, birliklerin koruma altında ve ateş desteği ile kısa zamanda karaya çıkmasını sağlamaktadır.

ZAHA

Araç, Personel Taşıyıcı, Komuta Aracı, Kurtarma Aracı ve Mayın Geçit Açma Aracı olmak üzere dört değişik konfigürasyona sahiptir. Suda direnci azaltmaya yönelik gövde tasarımı ve güçlü su jetleri ZAHA’ya, denizde 7 knot azami sürat ile yüksek hareket kabiliyeti kazandırmaktadır. FNSS tarafından özgün olarak geliştirilen uzaktan komutalı kule sistemi ÇAKA UKK ile ZAHA, 12.7 mm makineli tüfek ve 40 mm otomatik bomba atar ile yüksek ateş gücüne sahiptir.

KAPLAN MT

ZAHA’nın yanı sıra, devletlerarası bir anlaşma ile Savunma Sanayii Başkanlığı ve Endonezya Savunma Bakanlığı arasında imzalanan proje kapsamında geliştirilen KAPLAN MT, 2 Kasım Çarşamba günü, Indo Defence Fuarının açık alanında, Endonezya Ordusu’nun gerçekleştireceği canlı gösterimde yer alacak. FNSS Savunma Sistemleri ve PT Pindad arasında imzalanan KAPLAN MT (HARIMAU) Orta Ağırlık Sınıfı Tank Seri Üretimi Uzun Dönemli İşbirliği Sözleşmesi kapsamında sürdürülen projede FNSS, seri üretim konfigürasyonuna sahip ilk parti araçların imalatını tamamlamış bulunuyor.

Ankara’daki FNSS tesislerinde üretilen 10 adet tank platformu son kule montajları için Endonezya’ya sevk edilirken, üretimine PT Pindad tesislerinde başlanan, kalan 8 tankın parça ve alt sistemleri, araç kitleri olarak Endonezya’ya sevk edildi. Araçların üretiminin 2023’ün ilk yarısının sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

KAPLAN-MT

Gelişmiş balistik ve mayın koruma sistemlerine sahip tasarım mimarisi, piyade birlikleri için yakın ateş desteğinden daha büyük hedeflere karşı zırh delici mühimmata kadar uzanan geniş bir ateş gücü çeşitliliğinin kullanılmasına imkân tanıyan KAPLAN MT’nin hassas doğrudan ateş kabiliyeti, araca üstün taktik ve stratejik hareket kabiliyeti ile beraber ihtiyaç duyulan vurucu gücü de sağlar.

KAPLAN MT gelişmiş hareket kabiliyetini, çift pimli paletleri ve burulabilir milleri üzerine kurulu 6 tekerlekli süspansiyon sisteminden alırken, ana muharebe tanklarının girmekte zorlanacağı dağlık, yüksek engebeli zor arazi koşullarında ve düşük taşıma kabiliyetine sahip köprülerin bulunduğu yollarda, araziye uyum ve üstün sürüş özelliklerini bünyesinde başarıyla buluşturur.

Türkiye’nin Tank Sınıfı’nda ihraç edilen ilk aracı olmasıyla öne çıkan KAPLAN MT, projenin kendisi de kısa sürede tamamlanan tasarım mükemmellik çalışmaları ve öngörülen takvim kapsamında tamamlanan platform üretimleri ile FNSS’nin ihracat deneyimini ve teknoloji transfer modelinin başarısını bir kez daha kanıtlıyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Malezya Kralı Şah FNSS’in Kabiliyetlerini Yerinde Gözlemledi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu