Cizre’ye İHA Üssü kuruldu

Roketsan-ATMACA-Banner

Şırnak’ın Cizre ilçesinde, Bayraktar TB2 tipi SİHA’lar için Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı Taktik İnsansız Hava Aracı (İHA) Birlik Komutanlığı kuruldu.

Konuyla ilgili olarak İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU tarafından yapılan açıklamada, “Şırnak Cizre’de Jandarma Taktik İHA Birlik Komutanlığımızın açılışını gerçekleştiriyoruz. Hayırlı uğurlu olsun.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Söz konusu Taktik İHA Birlik Komutanlığı’nda, şu ana kadar Baykar Savunma tarafından Türk güvenlik birimlerine 100 adetten fazla teslim edilen Bayraktar TB2 tipi SİHA’lar kullanılacak. Jandarma, ANKA-B ve ANKA-S tipi Orta İrtifa – Uzun Dayanım (MALE) sınıfı İHA’ları da aktif olarak kullanıyor.

Bayraktar TB2 SİHA

Bayraktar TB2 SİHA, 4 adete kadar MAM-L veya MAM-C mühimmatı taşıyabilmektedir. 24.000ft irtifada 24 saat havada kalabilen Bayraktar TB2’nin kullanıcıları; Türkiye, Ukrayna ve Katar’dır. Şu ana kadar Türk Güvenlik Güçlerine 100+ adet, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ne 6 adet ve Katar Silahlı Kuvvetleri’nde de 6 adet olmak üzere toplam 112+ adet Bayraktar TB2 İnsansız Hava Aracı (İHA) teslim edilmiştir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu