İçişleri Bakanı’na eşlik eden ATAK’tan flare atışı

Roketsan-ATMACA-Banner

İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU, Şırnak’ın Silopi ilçesinde bulunan Cudi Dağı’nda devam eden kalekol inşaatında incelemelerinde bulundu. Bakan SOYLU’nun bulunduğu genel maksat helikopterine, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından geliştirilen T-129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterleri de eşlik etti.

Bakan SOYLU’nun helikopterine eşlik eden T-129 ATAK, omuzdan atılan hava savunma füzesi (MANPADS) riskine karşı, flare diye adlandırılan ve kızılötesi (IR) güdümlü füzelerin yanıltılmasını sağlayan karşı tedbir mühimmatını ateşledi.

STM Banner

İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU ise ATAK helikopteri pilotlarını el sallayarak selamladı.

Şu ana kadar 56 adet teslim edildi

İlk T-129 ATAK teslimatın 2014 yılında başlayan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından şu ana kadar; 59+41 adet T-129 ATAK siparişi bulunan Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na 50 adet (9 EDH ve 41 B1), 18 adet T-129 ATAK siparişi bulunan Jandarma Genel Komutanlığı’na ise 6 adet (B1) helikopteri teslim etti. Ayrıca Nisan ayında, toplam 9 adet T-129 ATAK siparişi bulunan Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ilk helikopteri de montaj hattına alındı.

Emniyetin ilk ATAK helikopterinin montaj hattına alınması, TUSAŞ tesislerinde halihazırda çok sayıda ATAK helikopterinin gövde üretiminin tamamlandığına işaret ediyor. İtalya’dan tedarik edilen parçaların (motor, iniş takımı, transmisyon, burun topu vb.) COVID-19 etkisinin azalmasının ardından teslim edilmesiyle birlikte gövde üretimi tamamlanan helikopterler; bu parçalar ve ASELSAN aviyonikleriyle birlikte donatılıp, uçuş testlerinin yapılmasının ardından son kullanıcıya teslim edilecek.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu