CMV-22B operasyonel kullanıma alındı

Roketsan-ATMACA-Banner

Bell Boeing tarafından ABD Deniz Kuvvetleri için geliştirilen CMV-22B Osprey Tiltrotoru, North Island Donanma Hava Kuvvetleri Üssü’nde operasyonel kullanıma alındı.

ABD Savunma Bakanlığı ile Bell Boeing konsorsiyumu arasında 2018 yılında imzalanan anlaşma kapsamında; ABD Deniz Kuvvetleri için 39 CMV-22B, Deniz Piyadeleri için 14 MV-22B, Hava Kuvvetleri için 1 CV-22B ve Japonya Hükümeti için 4 MV-22B olmak üzere toplam 58 adet tiltrotor üretilmesi kararlaştırılmıştı. Toplam değeri 4 milyar 191 milyon dolar olan sözleşme kapsamında Bell Boeing tarafından geliştirilen ve ilk uçuşunu Ocak 2020’de gerçekleştiren ilk CMV-22B Osprey Tiltrotoru, Şubat 2020’de ABD Deniz Kuvvetleri’ne teslim edilmişti.

STM Banner

Bu kapsamda uçak, ABD Donanması’nın ilk CMV-22B filosu olan VRM-30 “Titan” bünyesinde görev almak üzere North Island Donanma Hava Kuvvetleri Üssü’nde operasyonel kullanıma alındı.

USS George H.W. Bush action

ABD Donanması tarafından kıyı bölgelerine veyahut uçak gemilerine; personel, posta, sarf malzemeleri ve yüksek öncelikli yükleri nakletmek üzere kullanılan C-2A Greyhound uçağının yerini alması için seçilen CMV-22B Osprey Tiltrotoru, özellikle taşıyıcı (uçak gemisi) filo operasyonları için tasarlandı. Bu kapsamda yakıt kapasitesi artırılan CMV-22B’nin azami menzili, 1.150 deniz miline yükseltildi. Azami 6.000 pound faydalı yük kapasitesi bulunan CMV-22B’den ABD Deniz Kuvvetlerine, ilk aşamada 39 adet teslim edilecek.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu