Alman Typhoon savaş uçaklarına AESA radar onayı

Roketsan-ATMACA-Banner

Alman Federal Meclisi Bütçe Komitesi, Alman Hava Kuvvetleri envanterindeki Eurofighter Typhoon savaş uçaklarının HENSOLDT üretimi AESA radarlar ile donatılmasını onayladı.

Alman Federal Meclisi Bundestag’ın Bütçe Komitesi, Alman Hava Kuvvetleri Luftwaffe envanterinde bulunan Eurofighter Typhoon savaş uçaklarının, Almanya merkezli HENSOLDT şirketi tarafından geliştirilen Aktif Elektronik Faz Dizinli (AESA) Radar sistemleri ile donatılmalarını onayladı.

STM Banner

Alman Federal Meclisi tarafından alınan karar kapsamında, Luftwaffe envanterinde bulunan 79 adet Tranche 2 ve 31 adet Tranche 3 olmak üzere toplam 110 adet Eurofighter Typhoon savaş uçağı AESA Radar ile donatılacak. HENSOLDT tarafından edinilen bilgiye göre bu kapsamlı modernizasyon, 1.5 milyar Avrodan yüksek bir bütçeye sahip olacak.

f-16 aesa

AESA Radar Nedir?

Aktif Faz Dizinli (Active Electronically Scanned Array (AESA)) Radar, birçok küçük katı-hal alıcı/verici modülü (TRM) ile verici ve alıcı işlevi gören bir Faz Dizinli Radar türüdür. Gelişmiş Aktif Faz Dizinli Radarlar, Elektronik Taramalı Pasif Dizinlere (PESA) kıyasla dalgaları daha geniş frekans aralığında yayabilmelerini sağlar ve dolayısıyla arka plan gürültüsü üzerinden tespit edilmelerini zorlaştırır.

Northrop Grumman’ın AN / APG-81 Radarında; çeşitli zorlu görevleri destekleyen uzun menzilli, aktif ve pasif Hava-Hava ile Hava-Yer modları bulunmaktadır. Bu modlar; elektronik harp (EH), istihbarat, keşif ve gözetleme modlarının yanı sıra bir dizi gizli özellikler ile tanımlanmaktadırlar.

Türkiye’de de ASELSAN firması; AKINCI SİHA, F-16 Fighting Falcon ve Milli Muharip Uçak (MMU) için GaN teknolojisine sahip AESA radar geliştirmek için çalışmalar yürütmektedir. Bununla ilgili haberimize, buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu