Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan F-16 Açıklaması: “Başımızın çaresine bakacağız”

Roketsan-ATMACA-Banner

Birleşmiş Milletler 77. Genel Kurulu için ABD’de bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin F-16 Blok 70 Tedarik Programı hakkında açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamada, “Siyasi yaklaşımla F-16 konusunda Türkiye’ye yaptırım uygulama yoluna gitmek iki dost ülke için çok yanlış. En son Biden, çözüm noktasında bana söz verdi. F-16 konusunda eğer biz istediğimiz neticeyi alamazsak ne yapacağız? Başımızın çaresine bakacağız.

STM Banner

Siz kalkıp da Yunanistan’a F-16 konusunda her türlü desteği vereceksiniz, orada üsler kuracaksınız ama Türkiye gibi NATO’daki dost ülkeye ve ilk 5 içerisinde NATO’da her türlü desteği veren ülkeye bu desteği vermeyeceksiniz. Bu durumda Türkiye’nin yapacağı iş de başının çaresine bakmaktır. Yoksa bunun dışında bizim Amerika’yla sıkıntımız yok.” ifadelerine yer verildi.

Türkiye’nin F-16 Blok 70 Tedarik Programı

F-16-Blok-50+

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın acil harekat ihtiyacı kapsamında Türkiye, geçtiğimiz yıl ABD’ye bir talepte bulunmuştu. Söz konusu talep, 40 adet F-16 Blok 70 savaş uçağı ile 79 adet F-16 Blok 40 / 50+’ın Blok 70 seviyesine modernizasyonunu içeriyor.

Acil harekat ihtiyacı talebi kapsamında ilk toplantı Aralık 2021’de, ikinci toplantı ise Şubat 2022’de gerçekleştirilmişti. Türk ve Amerikan heyetleri, son olarak 15 Ağustos 2022 tarihinde ABD’de bir araya gelmişti.

ÖNERİLEN İÇERİK: Yunanistan İlk F-16 Blok 70 Uçaklarını Teslim Aldı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu