KARGU İHA Japon Askeri İstihbaratı’nın Radarına Girdi

Roketsan-ATMACA-Banner

Milli imkanlarla STM tarafından geliştirilen KARGU Vurucu İHA, Japon Ordusu’nun ilgisini çekti. Japonya, KARGU ile yakından ilgileniyor.

STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. tarafından milli imkanlarla geliştirilen KARGU Vurucu İHA (İnsansız Hava Aracı), Türk Silahlı Kuvvetleri ve İçişleri Bakanlığı tarafından aktif olarak kullanılıyor.

STM Banner

Türk güvenlik güçlerine ilaveten en az iki farklı ülke silahlı kuvvetleri tarafında da tercih edilen STM üretimi KARGU İHA, son olarak Japonya’nın ilgisini çekti. SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; Japonya Kara Öz Savunma Kuvvetleri (JGSDF)’ne bağlı olarak faaliyetler gösteren Askeri İstihbarat Okulu, KARGU İHA’yı yakın markaja aldı.

Okul bünyesinde gerçekleştirilen ve yerli/yabancı savunma ürünlerinin yer aldığı sergide, Japonya’nın talebi üzerine KARGU İHA’nın maketine de yer verildi. 2018 yılında devreye alınan Japon Askeri İstihbarat Okulu, yine aynı yıl devreye alınan Japon Eğitim, Değerlendirme, Araştırma ve Geliştirme Komutanlığı (TERCOM) ile iş birliği içerisinde faaliyet gösteriyor.

KARGU-İHA

KARGU Vurucu İHA’ya yönelik bu ilginin, esasında sistemin son dönemde çeşitli muharebe sahalarında gösterdiği başarılarının sonucu olarak değerlendiriliyor. Tamamen human-in-the-loop prensibine bağlı olarak insan kontrolünde çalışan KARGU Vurucu İHA’nın, yurt içi ve yurt dışı operasyonlarda aktif olarak kullanıldığı daha önce basına yansımıştı.

KARGU İHA, azami 10 kilometre menzile sahip. Yaklaşık 30 dakika boyunca hava kalabilen elektrik tahrikli KARGU İHA, 1.3 kilogram ağırlığındaki parçacıklı harp başlığı ile anti-personel görevi icra edebiliyor. STM, KARGU’nun Pasif RF Arayıcı Başlıklı ve Anti-Tank Harp Başlıklı konfigürasyonlarını geliştirmek için de çalışmalarını sürdürüyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: STM’nin Ürettiği Ukrayna MİLGEM Korvetinin Adı Belirlendi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu