Yunanistan İlk F-16 Blok 70 Uçaklarını Teslim Aldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunan Hava Kuvvetleri’nin F-16 Blok 70 standardında modernize edilen ilk iki uçağının modernizasyon ve kabul faaliyetleri tamamlandı.

Yunanistan, 2017 yılında Yunan Hava Kuvvetleri envanterindeki F-16 Blok 52+ savaş uçaklarının F-16 Blok 70 seviyesine çıkarılmasına karar vermişti. Bu kapsamda ilk iki uçağın Yunanistan’daki işlemleri tamamlanmış ve ABD’de işlemler için ABD’ye sevk edilmişti.

STM Banner

ABD’li Lockheed Martin şirketi, ilk iki Yunan F-16 Blok 52+ savaş uçağının modernizasyon faaliyetlerini tamamladı. Modernizasyon sonucu F-16 Blok 70 konfigürasyonuna yükseltilen iki uçağın kabul faaliyetleri, Yunan Havacılık ve Uzay Endüstrisi (EAB) tarafından gerçekleştirildi. Uçaklar, yeniden Yunan Hava Kuvvetleri envanterine alınacaklar.

Yunanistan F-16 Modernizasyonu

Yunanistan; 2017 yılı içerisinde ABD ile yaptığı anlaşma kapsamında Yunan Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan 84 adet F-16 Blok 52+ Fighting Falcon savaş uçağının, Lockheed Martin tarafından F-16 Blok 72 konfigürasyonuna yükseltilmesine karar vermişti. Toplam değeri 2.4 milyar ABD Doları olan programın ise 2027 yılında tamamlanması planlanmaktaydı.

Yunanistan F-16 modernizasyonu

F-16 Blok 70/72 modernizasyonuna uğrayan jetler, diğer F-16’lara göre donanımsal ve yapısal açıdan yükseltmeye maruz kalacakları için genellikle 4++ nesil olarak sınıflandırılmaktadırlar. Viper modernizasyonunda en önemli adım ise mevcut radar sisteminin, Northrop Grumman üretimi APG-83 Aktif Faz Dizinli (AESA) radar ile değiştirilmesi olacak.

APG-83 radarının entegrasyonuyla beraber F-16’ların durumsal farkındalıkları ciddi miktarda artacak. Link-16 veribağı sisteminin entegre edilmesiyle beraber ise Yunan Hava Kuvvetleri F-16 uçakları, ilk kez modern veribağı ile tanışmış olacaklar. Link-16 ile beraber Yunan F-16’ları, EMB-145H Erieye AEW uçakları ile daha sağlıklı iletişim kurabilecek.

Bunun yanında F-16 Blok 70/72’de; AESA radarının daha etkin kullanılmasını ve pod verilerinin kontrolünü sağlayan 6 ”x 8” CPD (yüksek çözünürlüklü ekran), Otomatik Zemin Çarpışma Önleme Sistemi (GCAS) ve daha teknolojik silah istasyonları bulunacak.

Yunanistan'ın Viper konfigürasyonuna yükseltilen ilk F-16'sı
Yunanistan’ın Viper konfigürasyonuna yükseltilen ilk F-16’sı

Ayrıca uçaklara AGM-88E başta olmak üzere yeni mühimmat ve füze sistemleri entegre edilecek. Yeni nesil elektronik harp ekipmanları ve IRST podu ile yeni hedefleme podları uçağın kullanımına sunulacak.

Modernize edilecek olan Blok 50/52+ uçaklarından çıkan parçalar, 38 adet Blok 50/52 seviyesindeki uçaklara takılacak ve uçakların seviyeleri Blok 50/52+ seviyesine çıkarılacak.  Modernize edilen uçaklar için 30 adet Sniper ATP Hedefleme Podu tedarik edilecek.

Öte yandan Yunanistan, modernize edilen F-16’lar için AGM-88 Anti-Radyasyon Füzesi ile Harpoon Gemisavar Füzesi sipariş etmişti.

ÖNERİLEN İÇERİK: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan F-16 Blok 70 Tedarikinde Alternatifler Vurgusu


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu