Cumhurbaşkanı Erdoğan Su-57’yi inceledi

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ile temaslarda bulunmak için gittiği Rusya’da, Putin ile birlikte MAKS-2019 Havacılık ve Uzay Fuarı’nın açılışını gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, Sukhoi Su-57 savaş uçağını inceledi.

Merdiven ile Rusya’nın 5’inci nesil savaş uçağı olan Su-57’nin kokpit bölümüne çıkan Erdoğan, uçağın kokpitinde oturan pilottan ve Sukhoi yetkilerinden Su-57 ile ilgili olarak bilgi aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanı Vladimir Putin de eşlik etti.

STM Banner

Rusya’nın beşinci nesil savaş uçağı geliştirme hedefleri sonucunda Ocak 2010’da ilk uçuşunu gerçekleştirilen Sukhoi Su-57, çok amaçlı bir avcı uçağıdır. İç silah istasyonlarına, çift motora, RAM boyaya ve gelişmiş aviyonik sistemlere sahip olan Su-57, pek çok kuruluş tarafından motorundaki yetersizlik sebebiyle 4++ nesil olarak kabul edilmekte. Rusya, Su-57’ye beşini nesil özelliği getirecek olan yeni motorlar için çalışmalarını sürdürüyor. 76 adet Su-57 jetinin 2028 yılına kadar Rusya Federasyonu Hava Kuvvetlerine teslim edilmesi planlanıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu