Cumhurbaşkanı Erdoğan Su-57’yi inceledi

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ile temaslarda bulunmak için gittiği Rusya’da, Putin ile birlikte MAKS-2019 Havacılık ve Uzay Fuarı’nın açılışını gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, Sukhoi Su-57 savaş uçağını inceledi.

Merdiven ile Rusya’nın 5’inci nesil savaş uçağı olan Su-57’nin kokpit bölümüne çıkan Erdoğan, uçağın kokpitinde oturan pilottan ve Sukhoi yetkilerinden Su-57 ile ilgili olarak bilgi aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanı Vladimir Putin de eşlik etti.

Rusya’nın beşinci nesil savaş uçağı geliştirme hedefleri sonucunda Ocak 2010’da ilk uçuşunu gerçekleştirilen Sukhoi Su-57, çok amaçlı bir avcı uçağıdır. İç silah istasyonlarına, çift motora, RAM boyaya ve gelişmiş aviyonik sistemlere sahip olan Su-57, pek çok kuruluş tarafından motorundaki yetersizlik sebebiyle 4++ nesil olarak kabul edilmekte. Rusya, Su-57’ye beşini nesil özelliği getirecek olan yeni motorlar için çalışmalarını sürdürüyor. 76 adet Su-57 jetinin 2028 yılına kadar Rusya Federasyonu Hava Kuvvetlerine teslim edilmesi planlanıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

TUALCOM   BMC-Banner-İçerik  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu