Rusya’da gündem Su-35 ve Su-57

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ile temaslarda bulunmak için gittiği Rusya’da, MAKS-2019 Havacılık ve Uzay Fuarı’nın açılışını gerçekleştirdi.

Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı Borisov, Erdoğan ve Putin görüşmesine ilişkin, “Erdoğan’a hem Su-57 hem Su-35’i göstereceğiz. Türkiye uçakların satışlarının yapılıp yapılmayacağı ihtimali gösterime bağlı olacak” ifadelerine yer verdi.

STM Banner

Rusya’nın beşinci nesil savaş uçağı geliştirme hedefleri sonucunda Ocak 2010’da ilk uçuşunu gerçekleştirilen Sukhoi Su-57, çok amaçlı bir avcı uçağıdır. İç silah istasyonlarına, çift motora, RAM boyaya ve gelişmiş aviyonik sistemlere sahip olan Su-57, pek çok kuruluş tarafından motorundaki yetersizlik sebebiyle 4++ nesil olarak kabul edilmekte. Rusya, Su-57’ye beşini nesil özelliği getirecek olan yeni motorlar için çalışmalarını sürdürüyor.

Su-35

Sukhoi tarafından geliştirilen Su-35 (NATO: ‘Flanker-E’); tek kişilik, çift motorlu ve çok amaçlı bir avcı jetidir. 4++ nesil olan Su-35, halihazırda Su-57’den sonra Rusya Federasyonu tarafından üretilmiş olan en gelişmiş savaş uçağıdır. Azami 34.5 ton kalkış ağırlığına sahip olan Su-35; azami 18 kilometre irtifaya ve saatte 1400 kilometre hıza ulaşabilmektedir. Uçak, diğer 4’üncü nesil jetlere kıyasla düşük radar kesit alanına (RKA) sahiptir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu