Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Biden ve CAATSA açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin yeni Başkanı Biden ve ABD Kongresi tarafından Türkiye’ye uygulanmak istenilen CAATSA yaptırımları hakkında açıklamalarda bulundu.

Azerbaycan’a yapacağı resmi ziyaret öncesi Esenboğa Havalimanı’nda bir basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir gazetecinin ABD seçimleri sonrasında yeni yönetimle birlikte Türkiye-ABD ilişkilerinde nasıl bir süreç beklediğini sorması üzerine, “Ben Biden’la yabancı birisi değilim. Biden’la Obama döneminden de gayet iyi tanışan birisiyim.” karşılığını verdi.

STM Banner

Rahatsızlığı döneminde Joe Biden’ın kendisini evinde ziyaret ettiğini anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“Dünyada siyaset maalesef çok çirkin ilerliyor. Yani aklına herhangi bir şey gelen, bakıyorsunuz hemen masaya yaptırımı getiriyor. Yani Türkiye ile Amerika arasında nasıl bir süreç var, yani biz NATO’da beraber değil miyiz? NATO’da iki önemli ülke değil miyiz? Yani bugün Amerika’dan sonra ilk 5’in içerisinde yer alan NATO ülkelerinden bir tanesi Türkiye’dir ve bunu kendileri de hep itiraf etmişlerdir.

Şu anda ise maalesef bizim silah alımlarıyla alakalı konularda attıkları adımları veya ifadeleri doğrusu şık bulmuyoruz. Özelliklede şu anda Suriye’nin kuzeyinde, Fırat’ın doğusunda yaklaşımları doğru bulmuyoruz. Ben şu anda yaptığımız, yapacağımız açıklamaları da erken buluyorum. Sayın Biden şöyle görevi bir üstlensin, görevi üstlendikten sonra herhalde Sayın Biden’la da oturup bazı şeyleri konuşacağız.

Geçmişte gerek Türkiye’de gerek Amerika’da bir araya gelip oturup konuştuğumuz gibi yine bunları konuşacağız. Biliyorsunuz uluslar arasında özellikle hele hele siyasette çatışma olmaz, diplomaside özellikle bu konular görüşülerek, anlaşarak bir yol bulunur. Sizin ülkenizden birileri oralara negatif bazı şeyler sufle edebilir o önemli değil, onlar siyasetin acemileridir zaten ama biz Amerika’yla bu süreci çok daha farklı bir şekilde işleteceğimize inanıyorum.”

S-400 Hava Savunma Sistemi

Türkiye’ye Yönelik CAATSA Hamlesi

Hatırlanacağı üzere Amerika Birleşik Devletleri, geçtiğimiz günlerde Pentagon’a yönelik 2021 Mali Yılı İçin Ulusal Savunma Yetkilendirme Kanunu (NDAA)’na ilişkin Komisyon Raporu’nu yayımladı.

ABD tarafından yayımlanan ve ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un 2021 Yılı Bütçesi’nin ele alındığı Komisyon Raporu’nda; Türkiye’ye, S-400 Triumf Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS) tedariki sebebiyle CAATSA (ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası) yaptırımlarının uygulanmasını içeren bir madde de bulunuyor.

Komisyon Raporu’na göre ABD Hükümeti; 2021 Mali Yılı İçin Ulusal Savunma Yetkilendirme Kanunu’nun kabul edilmesi durumunda, 30 gün içerisinde Türkiye’ye CAATSA yaptırımlarını uygulamak zorunda. Özellikle Temsilciler Meclisi, Türkiye’ye CAATSA yaptırımlarının uygulanmasını istemekte.

ABD Başkanı Trump, söz konusu NDAA’i veto edeceğini açıkladı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Adamı bir de altın varak kaplamalı padişah koltuğuna oturtmuştuk bir zamanlar.Hayatında böyle bir
    ihtişam görmüş müdür acaba ? Bunu itibarda tasarruf olmasın diye yapmıştık. Şimdi başkan oldu, rahat durup muzırlık yapmasa keşke derim. “Bir fincan kahvenin hatırı vardır” sözünü duymuş mudur
    acaba bu kefere ? Bu milleti gıcık etmesin, haddini bilsin yeter.
    İstiklal Marşı”mızda geçmez mi : “Hangi çılgın bana zincir vuracakmış, şaşarım” diye ? CAATSA mı ?
    Haydi oradan bunak moruk ! Haddini bil !

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu