Saab 250 milyon dolarlık radar ve C2 sistemi siparişi aldı

Roketsan-ATMACA-Banner

İsveçli Saab, kara tabanlı hava savunmasında kullanılmak üzere yaklaşık 250 milyon Dolar değerinde entegre radar ve komuta kontrol (C2) sistemi siparişi aldı.

Edinilen bilgiye göre; İsveç merkezli Saab şirketi, İsveç Savunma Malzeme İdaresi ile bir sözleşme imzaladı. Söz konusu sözleşme kapsamında Saab, İsveç Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan Giraffe 4A radarlarının modernizasyon faaliyetleri ile ek komuta ve kontrol sistemlerinin tedarikini gerçekleştirecek. Ayrıca şirket, hava savunma taburları ile atış birimleri arasında entegrasyon da gerçekleştirecek.

STM Banner

Toplam sipariş değeri 2.1 milyar SEK – yaklaşık 250 milyon ABD Doları – olan sözleşme kapsamında teslimatlar, 2020-2025 yılları arasında tamamlanacak.

Giraffe 4A Radarı

Saab tarafından geliştirilen ve AESA mimarisinde tasarlanan Giraffe 4A Radarı; S Band frekansına, 360 derecelik kapsama alanına, 280 kilometre menzile ve 1000 adetten fazla radar izinin tespitini gerçekleştirme kapasitesine sahiptir. Radar; 200 kilometre menzilden savaş uçağı, 150 kilometre menzilden hafif savaş uçağı ve 100 kilometre menzilden insansız hava aracı tespiti gerçekleştirebilmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu