Cumhurbaşkanı ERDOĞAN’dan CAATSA tepkisi

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, ABD tarafından Türk savunma sanayiine yönelik uygulanan CAATSA yaptırımlarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin bu tür yaptırımlara maruz kalan ilk NATO üyesi ülke olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı ERDOĞAN, “2017 yılından bu yana CAATSA konusunda Türkiye’den başka hiçbir ülkeye bu yaptırımlar uygulanmamıştır. İlk defa bir NATO ülkesine uygulanmaktadır. Bu nasıl bir ittifaktır? Bu nasıl bir müttefikliktir? Bu karar, egemenlik haklarına yönelik aleni bir saldırıdır.” ifadelerinde bulundu.

STM Banner

Yaptırımlar sonrasında savunma sanayiine yönelik çalışmaların daha da hızlandırılacağını belirten Cumhurbaşkanı ERDOĞAN, “Savunma sanayiimizi her bakımdan bağımsız hale getirmek için dünkünün iki kat fazlasıyla çalışacağız. Savunma Sanayii Başkanlığı’mızın projelerini, hızlandıracağız. Savunma sanayii firmalarımıza, daha çok destek olacağız. Tıpkı daha evvel yaptırım kararı alınan bakanlarımıza yaptığımız gibi Savunma Sanayii Başkanımız İsmail DEMİR’e ve ekibine, daha çok sahip çıkacağız.

Kamu kurumlarımızla, vakıf şirketlerimizle, özel sektörümüzle yakın iş birliği içerisinde yolumuza devam edeceğiz. Üstelik ülke olarak, böyle bir durumla ilk defa da karşılaşmıyoruz. Türkiye, 1974’de Kıbrıs Harekatı’ndan sonra da yaptırıma tabi tutulmuştu. İşte o yaptırımın ardından bugünkü savunma sanayiimizin temellerini atmıştık. Bugünkü yaptım kararıyla da her alanda küresel liderlik seviyesine çıkacak bir savunma sanayii inşa etme yolunda adımlarımızı hızlandıracağız. Hükümetlerimiz döneminde, savunma sanayiimize verdiğimiz önemin sebebi tam da böyle durumlarda ülkemizin ayakta kalmasını sağlamaktır. Terörle mücadelemizi, sınır ötesi harekatlarımızı, savunma sanayii ihracatımızı, yüksek teknolojiye dayalı her türlü araç ve gerecin tasarımını, yazılımını, üretimini kararlılıkla devam ettireceğiz. Türkiye artık bu tür yaptırımlarla kilitlenip kalma noktasını çoktan geride bırakmıştır.” dedi.

Önerilen İçerik:

ABD’den Başkan DEMİR ve SSB personeli yaptırım kararı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu