Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan CENK Füzesi Açıklaması!

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CENK Füzesi’nin adını ilk kez zikretti. Aynı zamanda Erdoğan, TAYFUN Füzesi’nin menzilini de resmen açıkladı.

Katıldığı canlı yayın esnasında Türkiye’nin füze projeleri hakkında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin gizli füze projeleri arasında bulunan CENK Füzesi’nin adını ilk kez zikretti. Erdoğan, aynı zamanda GEZGİN ve TAYFUN Füzesi’ne de değindi.

STM Banner

Erdoğan tarafından yapılan açıklamada, “Son uzun menzilli füze testimiz, Türk savunma sanayiimizin geldiği noktayı göstermesi bakımından çok çok önemli. Savunma Sanayii Başkanlığı’mız koordinasyonunda Roketsan bünyesinde bir dizi füze projeleri yürütülüyor. Son yaptığımız TAYFUN testidir; Yunanları çıldırtan. Şimdi onun menzilini daha da arttıracaklar. Yani 561 kilometre falan şu anda menzili.

Tabii bu 561 kilometre, Yunanlıları tamamen Atina bunun menzili içinde diye ürkütmeye başladı. CENK ve GEZGİN Füzeleri gibi daha nicelerinin müjdelerini, zaman geldikçe vereceğiz.” ifadelerine yer verildi.

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; halihazırda Roketsan, yaklaşık 40 adet kamuoyuna yansımayan proje yürütüyor. Bu 40 proje arasında bulunan CENK Füzesi’nin, bir balistik mi yoksa seyir füzesi mi olduğu henüz bilinmiyor. GEZGİN’in ise bir seyir füzesi olduğu biliniyor.

TAYFUN-Füzesi

Savunma Sanayii Başkanı Demir’den CENK Açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları sonrasında SavunmaSanayiST.com’un sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir: “Başkan Demir tarafından yapılan açıklamada, “CENK ve TAYFUN, aslında bizim için yeni değil, uzun zamandır gündemimizde olan konular.

Bunlar, ürün haline geldikçe ortaya çıkacaklar. Bu konuda muhtelif kabiliyetler, tepki sistemleri, menziller ve faydalı yüklerle ilgili çok sayıda çalışma yapmak gerekiyor bunlar da yapılıyor. CENK de bunlardan birisi. İnşallah onu da gündeme geldiğinde hep birlikte göreceğiz.” ifadelerini kullandı.

ÖNERİLEN İÇERİK: Cumhurbaşkanı Erdoğan: “TAYFUN’un Arkası Gelecek”


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu