SSB Başkanı Demir: “Endonezya’da Yeni Anlaşmalarımız Oldu”

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Endonezya’nın başkenti Cakarta’da düzenlenen Indo Defence 2022 Fuarı esnasında açıklamalarda bulundu.

Başkan Demir tarafından yapılan açıklamada, “Şu anda bu fuarda, en kapsamlı temsille katılan ülkeyiz. 30’u aşkın firmamız var. Bu coğrafyada, malumunuz bizim ihracat açısından ilgi alanımıza giren ve muhtemel potansiyel projeleri konuştuğumuz ve belli ölçüde de yol aldığımız ülkeler bulunuyor.

STM Banner

Bu fuar sırasında yaptığımız görüşmelerde, hem bazı imzaları gerçekleştirdik hem de gelecekteki bazı projelerin daha da somutlaşmasını ve ürünlerimizin planlatılmasıyla ilgili belli adımların atılmasını da sağlamış olduk.

Uzay ve havacılık alanında yapısal konularda bir çalışmaya imza atıldı, kontrol botu projemiz oldu, roketler konusunda bir anlaşmamız oldu, savaş yönetim sistemi konusunda bir anlaşmamız oldu. Bir zincir içerisinde anlaşmalarımızı yapıyoruz. Bunların hepsi de tabii ki arkasından başka konuları da tetikleyecektirler.

Endonezya Savunma Bakanı’nın, şahsen Türk savunma sanayiine ve bizlere büyük bir ilgisi var. Bunun için de teşekkür ediyoruz. Bu ilgi, geçtiğimiz üç yıl içerisinde Sayın Bakan Türkiye’ye en az 6-7 kere geldiler. Bu da bizim bir anlamda iadeyi ziyaretimiz oldu. Bundan da çok memnun kalındığını görüyoruz.

Burası, tabii ki bizim hedef coğrafyalarımızdan. Özellikle Filipinler, Malezya, Endonezya… Tabii Çin, Kore ve Japonya baskısı ile önceliği vardı. Onları kırarak buraya girmek de önemli. Bunları da yavaş yavaş kırdığımızı ve daha da önemlisi, çok çekici ve cazip projelerle gelebildiğimizi görüyoruz. Bu öneriler de ilgiyle karşılanıyor.” ifadelerine yer verildi.

ÖNERİLEN İÇERİK: Roketsan’dan Endonezya’da KHAN ve HİSAR Sözleşmesi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu