Cumhurbaşkanı Erdoğan: “TAYFUN’un Arkası Gelecek”

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TAYFUN Balistik Füzesi hakkında yeni bir açıklamada bulundu. Erdoğan, TAYFUN Füzesinin devamının geleceğini açıkladı.

Geçtiğimiz haftalarda ilk test atışı başarıyla gerçekleştirilen Roketsan üretimi TAYFUN Balistik Füze Sistemi, ulusal ve uluslararası basının gündemindeki yerini koruyor. Türkiye’nin ‘Kısa Menzilli Balistik Füze (SRBM)’ sınıfındaki ilk füzesi olan TAYFUN’a yönelik ilgiye, Cumhurbaşkanı Erdoğan da değindi.

STM Banner

TAYFUN Balistik Füze Sistemi

Pek çok otorite tarafından menzili 300 kilometreye kadar olan balistik füzeler ‘Taktik Balistik Füze (TBM)’; 300-1000 kilometre arasında menzile sahip balistik füzeler ise ‘Kısa Menzilli Balistik Füze (SRBM)’ olarak tanımlanıyor. TAYFUN, Türkiye’nin ilk Kısa Menzilli Balistik Füze’si oldu. Böylelikle 1990’lı yıllardan beri Taktik Balistik Füze kabiliyetine sahip olduğu bilinen Türk Silahlı Kuvvetleri, ilk kez bu alanda bir üst sınıfa çıkmış oldu.

Yapısal olarak BORA Balistik Füzesi’ne oldukça benzer olduğu görülen TAYFUN Füzesi, Türkiye’nin şu ana kadarki en uzun menzilli füze sistemi oldu. Birkaç atışlı testinin daha gerçekleştirileceği tahmin edilen TAYFUN Füzesi’nin, kısa süre içerisinde envantere alınması bekleniyor. TAYFUN ile Türk Silahlı Kuvvetleri, önemli bir caydırıcılık kapasitesine ulaşmış olacak.

TAYFUN Füzesi, ‘Kısa Menzilli Balistik Füze (SRBM)’ sınıfına giriyor. Türkiye’nin daha önce SRBM sınıfında bir balistik füzesi bulunmuyordu. Ermenistan, Suriye ve İran’ın ardından Türkiye de kendisi bölgesinde SRBM’ye sahip ülkeler kümesine girdi.

ÖNERİLEN İÇERİK: ALPAGUT Akıllı Dolanan Mühimmat Tanıtıldı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu