Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan F-16 Tedariki İle İlgili Açıklama

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, F-16 Blok 70 tedariki ile ilgili açıklamada bulundu. Erdoğan, F-16 konusunda ABD’deki son gelişmeleri değerlendirdi.

Geçtiğimiz günlerde ABD Senatosu, Türkiye’ye F-16 Blok 70 savaş uçaklarının satışıyla ilgili önemli bir karar aldı. ABD’li Senatörler tarafından hazırlanan yasa tasarıları, ABD Savunma Bakanlığı 2023 Bütçe Kanunu (NDAA)’nun Senato versiyonundan çıkarıldı. Böylelikle ABD Senatosu’nda, Türkiye’ye yönelik F-16 Blok 70 satışını kısıtlamayı amaçlayan herhangi bir yasa tasarısı kalmadı.

STM Banner

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Özellikle F16 konusunda bu son atılan adımlar veya son gelişmeler bir şeylerin değiştiğini gösteriyor. Tabii bütün bu adımları aynı anda Rusya da takip ediyor. Ne oluyor, ne gidiyor? Şimdi bize düşen de tabii burada ilgili arkadaşlar gerek Dışişleri Bakanımız, gerek Milli Savunma Bakanımız gerekse bunun dışında bizim liderlerle yaptığımız görüşmelerde bunları konuşuyoruz, paylaşıyoruz, Hatta son Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na gittiğimizde orada tabii Amerikalı senatörlerle de görüşmeler yaptım.

F-16 Blok 70
F-16 Blok 70

Onlarla da bu konuları görüştüm. Yani az önce söylediğim ifadeyle bunu bütünleştiriyorum; bunların hepsi tedbir paketinin içerisinde yer alan konulardır. Bunları da orada Cumhuriyetçi, Demokrat senatörlerle görüştük. Hatta Efkan Bey ve arkadaşlarımızı orada bıraktık. Onlar orada yaklaşık bir hafta daha kaldılar. Onlar da Kongre üyeleriyle görüşmeler yaptılar. Bu görüşmelerle de aradaki ilişkileri sıcak tuttuk, sıcak tutuyoruz, tutmaya da devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin F-16 Blok 70 Tedarik Programı

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın acil harekat ihtiyacı kapsamında Türkiye, geçtiğimiz yıl ABD’ye bir talepte bulunmuştu. Söz konusu talep, 40 adet F-16 Blok 70 savaş uçağı ile 79 adet F-16 Blok 40 / 50+’ın Blok 70 seviyesine modernizasyonunu içeriyor.

Acil harekat ihtiyacı talebi kapsamında ilk toplantı Aralık 2021’de, ikinci toplantı ise Şubat 2022’de gerçekleştirilmişti. Türk ve Amerikan heyetleri, son olarak 15 Ağustos 2022 tarihinde ABD’de bir araya gelmişti.

ÖNERİLEN İÇERİK: ABD Senatosu Türkiye’ye F-16 Blok 70 Satışını Kısıtlayan Eklemeleri Çıkarttı


 

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu