Savunma Sanayii Başkanı Demir’den Kazakistan ANKA Açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Kazakistan’ın ANKA SİHA Programı hakkında açıklamalarda bulundu. Kazakistan’da, ANKA üretim hattı kurulması söz konusu.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), kısa süre önce ANKA SİHA’nın Kazakistan’a ihracatıyla ilgili sözleşme imzalamıştı. İlk etapta 3 adet ANKA, TUSAŞ tesislerinde üretilerek Kazakistan Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilecek. Ancak 30 adet ANKA’nın, ortak üretim modeli ile Kazakistan’da üretilmesi söz konusu.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir tarafından yapılan açıklamada, “Malumunuz Kazakistan’da, Aselsan şirketimizin bir ortaklığı var. Çeşitli yapılanmaların devamını talep ediyorlar. ANKA siparişleri vardı, 3 tane ANKA şu anda teslimatı bekliyor. Yine ANKA ile ilgili 30 adet sipariş üzerine bir üretim tesisi kurulması konusu da şu anda görüşülüyor” ifadelerine yer verildi.

ANKA İnsansız Hava Aracı

TUSAŞ tarafından milli imkanlarla geliştirilen ANKA İnsansız Hava Aracı, gece/gündüz ve kötü hava şartları da dahil; keşif, gözetleme, sabit/hareketli hedef tespit, teşhis, tanımlama ve takip amaçlı gerçek zamanlı görüntü istihbaratı, hedef imhası görevlerine yönelik faydalı yüklerle teçhiz edilmiştir.

ANKA İHA, 30.000ft irtifada 24 saat havada kalabilmekte ve 350+ kilogram faydalı yük taşıyabilmektedir.

ÖNERİLEN İÇERİK: ANKA İnsansız Hava Aracı Kazakistan’da Üretilecek


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu