İsrail Hava Kuvvetlerine F-35 Teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

F-35 savaş uçaklarını en aktif kullanan ülkelerin başında gelen İsrail, daha önceden sipariş ettiği uçaklardan 3 tanesini daha teslim aldı.

İsrail Hava Kuvvetleri IAF tarafından yapılan açıklamaya göre, 3 adet F-35I “Adir” savaş uçağı Amerika’da başlayan uzun yolculuklarının ardından Nevatim hava üssüne iniş yaptı.

STM Banner

Teslim edilen uçaklar 140. ve 116. filolar dahilinde görev yapacaklar. Teslim edilen uçaklarla beraber toplam sayı 33’e ulaşmış durumda.

2021 yılının Şubat ayında yapılan bir açıklamaya göre İsrail Hava Kuvvetleri için sipariş edilen F-35 savaş uçaklarının sayısına 25 adet daha eklenmiş, Hava Kuvvetleri’nin teslim alacağı toplam uçak sayısı 75’e çıkmıştı. Ayrıca açıklamada Hava Kuvvetleri’nin 4 adet KC-46 adet tanker uçağı ve ek F-15 savaş uçakları almayı planladığı da belirtilmişti.

İsrail Hava Kuvvetleri/F-35
İsrail Hava Kuvvetleri/F-35

Mart ayında İsrail Savunma Güçleri (IDF) tarafından yapılan açıklamaya göre 140. ve 116. filoya ait F-35I uçakları, 2021 Mart ayı içerisinde İran tarafından gönderilen “Shaded 197” tipi insansız hava araçlarına önleme yapmış ve insansız hava araçlarını İsrail sınırını geçmeden vurmuştu.

Böylece bir F-35 savaş uçağı ile ilk kez hava savunma görevi icra edilmiş ve hava aracı imha edilmiş oldu. Önleme sırasında F-35’in kaska monteli nişangah sisteminin kullanıldığı belirtildi.

F-35I “Adir”in Diğer F-35’lerden Farkı Neler?

İsrail Hava Kuvvetleri için özel olarak geliştirilen F-35I Adir, diğer F-35 varyantlarından üstün özelliklere sahip. Adir’in en büyük üstünlüğü, İsrail’in deneyimlerini hesaba katarak geliştirdiği özel bir elektronik harp suiti bulundurması.

1970’lerden beri bölgede sürekli operasyonlar yapan ve birkaç kez savaş geçirmiş olan İsrail, bu savaş ve çatışmalardan elde ettiği deneyimlerle üstün performanslı elektronik harp sistemleri geliştiriyor. Elektronik harp konusunda dünyanın en iyileri olduğu bile söylenebilir.

Adir içerisinde bulunan bu özel elektronik harp suitine ayrıca daha gelişmiş bir görev bilgisayarı eşlik ediyor. İsrailli kaynaklara göre özgün görev sistemleri ile F-35I Adir, Amerikan Hava Kuvvetleri’nin kullandığı F-35 uçaklarından bile daha üstün. Görev sistemlerinin haricinde Elbit Systems tarafından geliştirilen bir kaska monteli nişangah sistemi de bulunuyor. İsrail’in kendi silah ve görev sistemlerini entegre edebilmesi için üretilen 1 adet F-35I test uçağıda bulunuyor.

İsrail ABD dışında test ve entegrasyon için özel bir F-35’e sahip tek ülke. Dünyada bir ilk olarak İsrail, F-35 uçakları için ek yakıt tankı geliştirmekte. Böylece F-35I uçaklarının daha uzun süre havada kalmasını ve daha uzak mesafelerde görev yapabilmesi amaçlanıyor.

İsrail Hava Kuvvetleri/F-35
İsrail Hava Kuvvetleri/F-35

ÖNERİLEN İÇERİK: İsrail, C-Dome Sistemini Yeni Korvetlerinde Test Ediyor


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, İsrail Savunma Bakanlığı

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu