Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan uçak gemisi mesajı

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ikinci yılının değerlendirme toplantısı esnasında savunma sanayii ile ilgili açıklamalarda bulundu.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından yürütülen projelerin gayet başarılı ilerlediğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG ANADOLU’ya değindi. Erdoğan, “Şu anda tam olmasa da, yarım da olsa bizim de bir uçak gemimiz var. Şimdi bunun tamamını yapacağız. İnşallah bizim de uçak gemimiz olacak. Şimdi bununla başlıyoruz, denize indi. Şimdi bir, iki tane daha alma gayretinde olacağız.” ifadelerinde bulundu.

STM Banner

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan proje kapsamında SEDEF Tersanesi tarafından inşa edilen TCG ANADOLU, geçtiğimiz haftalarda liman testlerine başlamıştı. Gelecek yıl Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecek TCG ANADOLU, Türk Donanması’nın amiral gemisi olacak.

Türkiye’nin uçak gemisi ihtiyacı var mı?

Zaman zaman karıştırılsa da TCG ANADOLU, esasen bir uçak gemisi değil. Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD) sınıfında bulunan TCG ANADOLU, amfibi birliklerin harekat kapasitelerinin arttırılması için geliştirildi. Helikopterler ile F-35B tipi STOVL savaş uçaklarının inişi için uygun uçuş güvertesine sahip olan TCG ANADOLU, ilk etapta helikopterler ve İHA’lar ile hava harekatı gerçekleştirme kapasitesine sahip olacak.

TCG ANADOLU

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamalar, Türkiye’nin uçak gemisi ihtiyacını bir kez daha gündeme getirildi. Bugün Libya’daki harekat ortamı bir kez daha gösterdi ki Türkiye, ya uzun menzilli savaş uçaklarına ya da uçak gemisi ve/veya LHD gibi gemilere sahip olmak zorunda. Ancak uçak gemilerinin idamesi de zannedildiği kadar basit veya ucuz değil.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu