Milli füzelerin teslimatları devam ediyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün yaptığı basın açıklamasında milli füze sistemlerinin teslimatlarına ilişkin faaliyetlerin devam ettiğini vurguladı.

TÜBİTAK-SAGE tarafından geliştirilen ve Türkiye’nin ilk milli seyir füzesi olan SOM ile Roketsan tarafından geliştirilen BORA Balistik Füzesi’nin önemini vurgulayan Erdoğan, “BORA Füzelerinin teslimatları sürüyor. SOM mühimmatı ve uçak bombalarını yüksek hassasiyetle hedefe yönlendirme kabiliyetine sahip milli güdüm kitlerinin teslimatları hızla devam ediyor. Uzun Menzilli Tanksavar Füzelerimiz UMTAS ve LUMTAS ile Nüfuz Edici Bombaların teslimatlarında herhangi bir aksama yaşanmıyor.” ifadelerine yer verdi.

STM Banner

SOM Füzesi ile ilgili olarak geçtiğimiz günlerde SavunmaSanayiST.com Genel Yayın Yönetmeni Anıl ŞAHİN tarafından yöneltilen bir soruyu yanıtlayan T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, “SOM siparişlerimiz devam ediyor. SOM’da ve ATMACA’da edinilen teknolojiler malum. Hem hava platformundan hem de deniz platformundan attığınız gibi bunu karadan da atabilirsiniz. Motorunda yapacağınız değişiklikler ile menzilini uzatabilirsiniz ve bir dizi alternatif var. Orada siparişler ve üretimler devam ederken, Kale Grubu da önemli bir mesafe aldı. Yerli Turbojet Motoru KTJ-3200’ün testlerinin birçoğu başarıyla geçti. Motorun gücü için belirli bir hedefimiz vardı ve oraya yaklaşmışlardı ama tam olarak ulaşamamışlardı. Oraya ulaşmak ile ilgili sorunları da çözdüler. Testler gayet iyi gitti, son aşamalardayız. Yani SOM veya ATMACA türü füzelerimizde yerli motor kullanmaya çok çok yakınız. Bu tabi diğer gruplarda da bizim önümüzü açacak. Kısacası, seyir füzelerinin çeşitli platformlardan atılan versiyonları gündemimizde, şu an için SOM ve ATMACA’yı konuşuyoruz ama değişik versiyonları da yakında gündeme gelebilir” ifadelerinde bulunmuştu.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu