Danimarka, Baltık Ülkelerine Savaş Uçağı ve Firkateyn Yolluyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Danimarka, Baltık ülkelerinin egemenliğinin korunması amacıyla başlatılan NATO programı kapsamında Baltık ülkelerine ek güç yolluyor.

Danimarka medyasında yer alan haberlere göre Danimarka, bu ay içerisinde Balkan ülkelerine destek amacıyla Peter Willemoes firkateyni ve dört adet F-16 savaş uçağını bölgeye sevk edecek.

STM Banner

Karar, Danimarka hükümetin tarafından gerçekleştirilen dış politika değerlendirme toplantısı ardından alındı. Toplantıya Danimarka Parlamentosunda yer alan partilerin temsilcileri de katıldı.

Dört Adet F-16 ve Bir Adet Firkateyn

Danimarka’nın katkısı NATO’nun komutası altında olmakla birlikte Baltıklara odaklanacak. Rusya’nın Ukrayna sınırlarında askeri yığınağı ve NATO’ya karşı sert tonu, Aralık ayında NATO karargahını üye ülkelerden ittifakın elinde gerekli yeteneklere sahip olmasını sağlamak için güç istemeye sevk etmişti.

Danimarka Hava Kuvvetlerine ait F-16 savaş uçakları Baltık Hava Polisliği misyonu kapsamında Baltık bölgesinde üç aylık bir görev icra edecek. Uçakların Mart başına kadar bölgede kalması hedefleniyor.

Peter Willemoes firkateyni ise NATO’nun daimi deniz gücü kapsamında bölgeye sevk edilecek ve yine üç ay bölgede kalacak.

F 362 HDMS Peter Willemoes Firkateyni
F 362 HDMS Peter Willemoes Firkateyni

Savunma ve Dışişleri Bakanlarının Açıklamaları

Savunma Bakanı Trine Bramsen ise durumla ilgili şunları kaydetti:

“NATO’ya güçlü bir katkı sağlıyoruz. 160 asker içeren bir firkateyn, ve 70 mürettebatlı 4 adet F-16 savaş uçağını bölgeye yolluyoruz. Bu kararın arkasında neredeyse tamamen bütünleşmiş bir Folketing (Danimarka Parlamentosu) olması önemli ve açık bir işaret.”

Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod ise Folketing’te gerçekleştirilen dış politika komitesi toplantısı ardından yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Rusya’nın Ukrayna sınırına asker yığması konusunda çok ciddi bir durum var. Bu yığınaklanma Avrupa güvenliğini tehdit ediyor.”

Danimarka, daha önce Baltık ülkelerinin hava sahalarının gözlemlenmesi için bölgeye savaş uçakları sevk etmişti. Son sevkiyat geçtiğimiz sonbaharda gerçekleşmişti fakat uçaklar bu kez üç aylık bir süreyle bölgeye sevk edilecek.

Danimarka Savunma Bakanı Bramsen, geçtiğimiz hafta yaptığı bir açıklamada Rusya’nın Baltık ülkelerini askeri olarak baskı altına alması durumunda Danimarka’nın Baltık ülkelerini yüz üstü bırakmayacağını belirtmişti.

ÖNERİLEN İÇERİK: Türk F-16 Savaş Uçakları Polonya Semalarında Boy Gösterdi


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, FMN

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu