Türk F-16 Savaş Uçakları Polonya Semalarında Boy Gösterdi

Roketsan-ATMACA-Banner

NATO Geliştirilmiş Hava Polisliği misyonu kapsamında Polonya/Malbork Hava Üssü’nde bulunan Türk F-16 savaş uçakları, Polonya Hava Kuvvetlerine ait kargo uçağıyla ortak uçtu.

NATO Hava Kuvvetleri Komutanlığı (NATO AIRCOM) tarafından yapılan açıklamada Türk F-16’larının Polonya’ya ait C-295M Casa askeri kargo uçağıyla beraber uçtuğu belirtildi. Açıklamada uçuşun amacının Müttefik (NATO) iş birliği yoluyla becerileri ve yeteneklerini geliştirmek olduğu not edildi.

STM Banner

Malbork Hava Üssü’nden kalkan uçaklara uluslararası gazeteciler eşlik etti. Türk savaş uçakları ve Polonya’ya ait kargo uçağı Polonya’nın doğusundaki semalarda beraber eğitim uçuşu icra etti. Polonya’ya ait kargo uçağında bulunan uluslararası fotoğrafçılar uçuş esnasında bu anları ölümsüzleştirdi. Ortaya ise mükemmel olarak nitelendirebilecek fotoğraflar çıktı.

Türk F-16 Pilotunun Açıklamaları

Türk F-16 Pilotu Albay Ahmet Çandır: “Polonyalı meslektaşlarımızla beraber uçmayı, hassas manevralar yapmayı, kol uçuşu ve eskort prosedürleri uygulamak için yakaladığımız bu harika fırsatı takdirle karşılıyoruz. Pilotlarıma ve onların Polonyalı meslektaşlarına fayda sağlayan böyle bir faaliyeti planlamak, koordine etmek ve yürütmek zor. İttifak’ın caydırıcılık, savunma ve güvenlik sağlama misyonunu desteklemek için birlikte sevk edilme için prosedürleri deneme ve uygulama şansına sahip oldular.”

Türk F-16’ları Polonya’da

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait F-16 Fighting Falcon Blok 40 savaş uçakları, Ağustos ayı içerisinde “Geliştirilmiş Hava Polisliği” görevi kapsamında Polonya’nın Malbork Hava Üssü’ne intikal etmişti.

Türk F-16'ları Polonya Semalarında
Türk F-16’ları Polonya Semalarında

F-16’lara ilaveten bakım ekibi ve lojistik ekipmanların intikali için ise C-130 nakliye uçakları görevlendirildi. Türk F-16’larının Polonya görevi, 15 Eylül 2021 tarihine kadar devam edecek.

Söz konusu F-16’lar, Bandırma 6’ncı Ana Jet Üs Komutanlığı’nda konuşlu bulunan 161. Filo (Yarasa)’dan gönderildi. Yarasa filo, geceleri gerçekleştirmiş olduğu hava harekatlarıyla öne çıkan bir filo. Polonya’ya, Bandırma’dan 80 kadar Türk Hava Kuvvetleri personeli iştirak ediyor.

Polonyalı Komutan’dan Açıklama

Malbork Hava Üssü Komutan Yardımcısı Yarbay Jerzy Goleniowski: “Malbork ekibi, NATO’nun Hava Polisliği’ne katkıda bulunma konusunda mükemmel bir geçmişe sahiptir. 2014’ten beri Fransa, Hollanda, Belçika, Portekiz’den Müttefik savaş müfrezelerine ev sahipliği yaptık ve şimdi de bölgede NATO Güvence Tedbirlerini destekleyen Türkiye’ye ev sahipliği yapıyoruz.

Malbork’tan kalkan Polonya’ya ait MiG-29 savaş uçakları, ev sahibi ülke desteğinden faydalandığımız Litvanya’daki Baltık Hava Polisliği misyonuna konuşlandırıldı. Polonya’da savaş müfrezelerini yerleştirmemize ve desteklememize olanak sağlayan deneyimlerimizi geliştirdiğimizi görmek harika.”

Türk F-16'ları Polonya Semalarında
Türk F-16’ları Polonya Semalarında

Polonya’ya ait C-295M kargo uçağına dönüş yolunda yine Türk Hava Kuvvetlerine ait F-16 savaş uçakları eşlik etti. Uçaklar, ana üslerine dönmeden önce Malbork Hava Üssü üzerinde kol uçuşu gerçekleştirdi. Türk F-16’ları Malbork’a inerken Polonya’ya ait kargo uçağı ise Krakow şehrinde bulunan ana üssüne doğru intikal etti.

ÖNERİLEN İÇERİK: Polonya’dan Kalkan Türk F-16’larından Rus Uçağına Önleme


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, NATO AIRCOM

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu