Danimarka Donanmasında yeni skandal: Harpoon lançerde kaldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Son dönemde Danimarka Donanması’nda skandal üstüne skandal yaşanıyor. Bu sefer de Niels Juel Firkateyni’nin ateşlediği Harpoon Füzesi, lançerde kaldı.

Husi saldırılarına karşı Kızıldeniz’e konuşlandırılan Danimarka Donanması’na ait HDMS Iver Huitfeldt Firkateyni, geçtiğimiz günlerde arızalanmış ve Danimarka’ya geri dönmüştü. Yarım saat boyunca ESSM hava savunma füzelerini kullanamayan firkateynin, çift 76 mm’lik ana batarya toplarından ateşlediği mühimmatın yarısı kadarı da çok erken ve gemiye yakın patlamıştı.

STM Banner

HDMS Iver Huitfeldt Firkateyni’nde yaşanan sorunlarından ardından Danimarka Genelkurmay Başkanı görevden alınırken, Danimarka Donanması bu sefer farklı bir skandalla gündeme geldi. Edinilen bilgiye göre; bir NATO Tatbikatı’na katılım sağlayan Danimarka Donanması’na ait Niels Juel Firkateyni, tatbikat kapsamında Harpoon Gemisavar Füze atışı gerçekleştirdi.

Booster motoru aktif hale gelen Harpoon Füze, arıza sonucu lançerden çıkış yapamadı ve gemide kaldı. Yaklaşık 150 kilogramlık bir harp başlığına sahip Harpoon Füzesi’nin, booster motoru devredışı bırakılana kadar lançerden fırlama ihtimali bulunduğu için geniş kapsamlı güvenlik önemleri alındı. Bu kapsamda, Kuzey Denizi ile Baltık Denizi arasındaki geçide yakın bir kasaba olan Korsor’un çevresindeki bölgede hava sahası kapatıldı. Burası aynı zamanda ülkenin önde gelen deniz üslerinden birine de ev sahipliği yapıyor.

Harpoon

Perşembe günü yaşanan olayın ardından Danimarka Savunma Bakanlığı Malzeme ve Tedarik Ajansı uzmanları, olayı incelemek amacıyla gemiye çıktı. Uzmanlar bir dizi farklı test gerçekleştirdikten sonra füzenin fırlatılma riskinin bulunmadığını açıkladı ve hava ile deniz trafiği normale döndü.

Danimarka’nın 24 saat içerisinde yaşadığı 2 farklı skandal, ülkede geniş yankı buldu.

Kızıldeniz’de bozulan firkateyn Genelkurmay Başkanı’nı yaktı


Kaynak: Maritime Executive, SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu