Danimarka’dan mühimmat üretiminde U dönüşü

Roketsan-ATMACA-Banner

Mühimmat üretimini arttırmak isteyen Danimarka hükümeti, Ukrayna’ya yardım etmek ve NATO’nun askeri üretimini arttırmak amacıyla eski bir silah fabrikasının bulunduğu araziyi satın almayı hedefliyor.

Danimarka Savunma Bakanı Troels Lund Poulsen, hükümetin eski mühimmat fabrikasının bulunduğu arazinin satın alınması üzerinde çalıştığını belirtti. Savunma Bakanı’na göre, arazinin satışı için bir ay içinde sonuç alınması hedefleniyor. Satınalmanın ardından fabrikanın, inşa edildiği amaç doğrultusunda kullanılacağı umuluyor.

STM Banner

Savunma Bakanı, “Silahlı Kuvvetlerin devreye girip binaların satın alınmasını kolaylaştırabileceği ve özel şirketlerin üretim yapmasını sağlayabileceği bir model yaratmayı başarırsak, önümüzdeki birkaç yıl içinde Danimarka’da üretim yapabileceğimize inanıyorum” dedi.

Danimarka’nın tek mühimmat fabrikası 2020’de kapanmıştı

Mühimmat fabrikasının kökeni, 1676 yılında Kopenhag’da Fyrværkerikompagniet adıyla kurulmasına dayanmaktadır. Danimarka ordusu için silah ve mühimmat üretimi, 1968 yılında Elling’de toplanmadan önce çeşitli adreslerde gerçekleştirilmiştir.

T155-FIRTINA-Obüsü

Buradaki üretim, yerel adı “Krudten” olan Ammunitionsarsenalet adı altında gerçekleştiriliyordu ve çalışmalarının zirvesindeyken 200 kadar çalışanı vardı.

2008 yılında devlet fabrikayı İspanyol mühimmat üreticisi Expal’e sattı ve şirket, adını Denex olarak değiştirdi. Şirket ağırlıklı olarak tüfek mühimmatı üretiyordu, ancak eski mühimmatlar da fabrikada imha ediliyordu.

Ülkenin tek mühimmat fabrikası olan Denex, 2020 yılında kapatıldı. O dönemde fabrikada 65 kişi çalışıyordu.

Ukrayna için bir milyon mühimmat

Mayıs ayı başında Avrupa Birliği Konseyi, Ukrayna’ya ortak mühimmat ve füze alımında yardımcı olma kararı aldı. Ukrayna’ya 1 milyon adet mühimmat transfer edilmesi planlanıyor.

İLGİLİ İÇERİK: TSK’ya Yeni Nesil FIRTINA Obüsü teslimatı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Bloomberg

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu