GAO: F-35’in harbe hazırlık oranında düşüş kritik seviyede

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Sayıştayına (GAO) göre; F-35’ler, zamanın sadece %55’inde uçmaya hazır durumda ve Pentagon’un bakım depoları yetersiz olduğu için yedek parçaların %73’ünün tedarikçilere geri gönderilmesi gerekiyor.

Hükümet Sorumluluk Ofisi olarak da adlandırılan ABD Sayıştayı tarafından Perşembe günü yayınlanan rapor, 100 milyon dolarlık bir F-35B’nin Güney Carolina üzerinde düşmesinden günler sonra geldi. GAO, 96 sayfalık değerlendirmesinde Mart ayı itibariyle %55’lik ortalama kullanılabilirlik oranının, uçağın farklı versiyonlarına bağlı olarak %85 ila %90’lık bir “görev yapabilirlik oranı” hedefinin “çok altında” olduğunu söyledi.

STM Banner

Örneğin Deniz Piyadeleri’nin F-35B versiyonunun kullanılabilirlik hedefi %85’tir. Bunun yerine, raporda belirtilen Donanma istatistiklerine göre, 2022 mali yılında F-35B eğitim jetleri için “göreve elverişli” oran yaklaşık %55 ve “tam” görev kabiliyeti için sıfıra yakındı.

GAO değerlendirmesinin özü, Lockheed uçakları üretmeye devam ederken Savunma Bakanlığı ve askeri servisler bakım depo kapasitesinde ciddi ve sürekli iyileştirmeler yapmadığı sürece bakım ve idame zorluklarının daha da kötüleşeceği yönünde. Planlanan 3.000’den fazla F-35 uçağının 950’den fazlası ABD’li ve uluslararası müşterilere teslim edilmiş durumda.

F-35

Lockheed yaptığı açıklamada “göreve hazır olmayı ve caydırıcılığı sağlayan F-35 bakımının geleceği için planlar oluşturulurken hükümetle ortak olmaya hazırız” dedi. Yüklenici, “F-35, parçaların %90’ından fazlasının tahmin edilenden daha iyi performans göstermesiyle ABD savaş filosundaki en güvenilir uçaklardan biridir” dedi.

Bloomberg’in haberine göre; yetkililer, ABD’de sürdürülebilirlikten sorumlu savunma bakan yardımcısı Christopher Lowman’ın yoğun bir şekilde F-35 bakım sorununa odaklandığını söyledi.

İLGİLİ İÇERİK: Kayıp F-35B’nin akıbeti belli oldu

GAO, Mart ayı itibariyle Pentagon’un “askeri servislerin depolarında tam bir depo onarım kapasitesinin oluşturulmasındaki gecikmeler nedeniyle” Lockheed gözetiminde “tüm F-35 bileşenlerinin %73’ünü orijinal ekipman üreticisine geri gönderdiğini” söyledi. “Sonuç olarak, bileşen onarım süreleri yavaş kaldı ve 10.000’den fazla bileşen onarılmayı bekliyor.”

Rapora göre bu durum F-35 program ofisini, program yetkililerinin “sürdürülebilir bir çözüm olduğuna inanmadığı” bir uygulama olan halihazırda envanterde bulunan parçaları onarmak yerine yeni parçalar satın almaya zorladı.

ABD-F-35

Sorunlar arasında: Üç F-35 üssündeki bakım ekipleri GAO’ya “Lockheed’e özel bir veri tabanında bulunan” parça numaralarına ihtiyaç duyduklarını söyledi. Denetleme kurumu, “parça numaralarına hazır erişimin olmamasının jet onarımını engellediğini gerekli parçaların sipariş edilmesini ve alınmasını geciktirdiğini” yazdı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Bloomberg

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu