TSK’ya Yeni Nesil FIRTINA Obüsü teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne Yeni Nesil FIRTINA Obüsü teslimatı gerçekleştirildi. Gelişmeyi, Milli Savunma Bakanlığı açıkladı.

Konuyla ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçları doğrultusunda başlatılan “Yeni Nesil T-155 Kundağı Motorlu (K/M) Fırtına Obüs Tedariki Projesi” kapsamında, 2023 yılında teslim edilmesi planlanan 4 obüsten 2’sinin muayene ve kabul faaliyetleri tamamlanmış, 25 Ağustos’ta envantere alınmıştır.” ifadelerine yer verilmişti.

STM Banner

BMC, şu ana kadar 8 adet Yeni Nesil FIRTINA Obüsü’nün üretimini tamamladı. Üretilen obüslerde, daha önce T-155 FIRTINA’lar için Almanya’dan tedarik edilen yedek güç grupları kullanıldı. BMC, eldeki Alman güç gruplarıyla 2 adet daha Yeni Nesil FIRTINA Obüsü’nün üretimini gerçekleştirecek.

Şirket, geriye kalan 130 adet Yeni Nesil FIRTINA Obüsü’nün üretiminde, BMC POWER tarafından geliştirme faaliyetleri sürdürülen UTKU Güç Grubu’nu kullanacak. 2025’ten itibaren Yeni Nesil FIRTINA’ların, UTKU Güç Grubu ile üretilmesi planlanıyor.

Yeni-Nesil-FIRTINA-Obüsü

Yeni Nesil FIRTINA (FIRTINA-II) Obüsü

Yeni Nesil FIRTINA Obüsü Projesi kapsamında; Elektrik Tahrikli Kule ve Namlu Yönlendirme Birimi, K/M Obüs Atış Kontrol Sistemi, Tam Otomatik Mühimmat Doldurma Sistemi, Barut Koşullandırma Birimi, İklimlendirme Sistemi ve SARP Uzaktan Komutalı Silah Sistemi (UKSS) donanımları başarılı bir şekilde FIRTINA-II Obüsü’ne entegre edildi.

Bu kapsamda Yeni Nesil FIRTINA Obüsü’nün atış testleri, 2018 yılı içerisinde başarıyla icra edildi. Şu ana kadar ise 6 adet obüs, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edildi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu