DASAL Havacılık Teknolojileri A.Ş. faaliyete geçti

Roketsan-ATMACA-Banner

ASELSAN ve ALTINAY firmasının halihazırda birlikte ürettiği çok rotorlu insansız uçan sistemler Serçe I ve Serçe II’nin ulusal ve uluslararası pazarda geliştirilmesi amacıyla DASAL Havacılık Teknolojileri A.Ş., ASELSAN (% 40) ve ALTINAY (% 60) ortaklığında faaliyete geçirildi.

DASAL ile ASELSAN iş birliğini daha yüksek seviyeye taşımak, mevcut ve muhtemel projeler için görüş alışverişinde bulunmak, yeni ihracat imkânlarını değerlendirmek ve DASAL’ın ASELSAN içerisindeki bilinirliğini artırmak amacıyla iş birliği çalıştayı gerçekleştirildi.

STM Banner

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, DASAL Yönetim Kurulu Başkanı M. Emin İlkmen, ASELSAN Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Turan Erol başta olmak üzere ASELSAN ve DASAL’ın üst düzey yöneticilerinin katılımlarıyla gerçekleştirilen çalıştayda, insansız hava araçları ve drone sistemlerinin geleceğin önemli bir teknoloji ve savunma alanı oluşturacağı vurgusu yapıldı.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, çalıştaya telefon bağlantısı ile katılarak yeni faaliyete geçirilen iştiraklerden DASAL’a başarılar diledi ve DASAL’ın savunma sanayii için ortaya koyacağı çözümlere olan yakın dönem beklentilerini belirtti.

serçe

Çok rotorlu insansız hava araçları ve otonom teknolojileri, gerek sivil gerek askeri uygulamalar kapsamında gün geçtikçe yaygınlaşırken, ihtiyaçlara özgün çözümler üretebilecek, esnek, dinamik ve teknolojiye hakim bir yapı olarak kurulan DASAL’ın önümüzdeki dönemde global bir şirket olarak faaliyetlerini sürdürmesi planlanıyor.

Toplantıda ASELSAN ile ALTINAY’ın kuruluşundan itibaren milli teknolojiye adanmış yetkin ve çevik ekiplerinin sinerjisiyle vücut bulan yeni iştirak DASAL’dan beklentilerin büyük olduğu dile getirildi. ALTINAY ve ASELSAN arasında on yılı aşkın süredir devam eden başarılı ortak çalışmaların birçok zorlu teknik sınavdan geçtiği, önümüzdeki dönemde yakın bir iş birliği içerisinde, teknolojik derinleşme konusunda örnek bir iştirak şirketinin ülkemize kazandırılmış olmasının gururunun yaşandığı vurgulandı.

Çalıştay, drone sistemlerine ilişkin teknolojik altyapı ve çözümler ile ihracat imkânlarının görüşüldüğü, ASELSAN ve DASAL Havacılık Teknolojileri A.Ş. katılımcıları arasında gerçekleştirilen soru-cevap bölümü ile son buldu.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Gözler fıldır fıldır , lobicilik tıkır tıkır , siparişi koparınca şapur şupur, ARGE’ye gelince horul horul.
    Evet zor bir bilmece değildi, siz de bildiniz, biliverdiniz. Kim bir nefeste sayabilir kaç tane paletli veya
    tekerlekli askeri araç yapan firmamız olduğunu ? Gemi inşaatı hakeza. Neden bu firmalar bu konulara
    odaklanıp kalıyorlar hep ? Haberinize gelince : çok umut verici. Gelecek burada. Tankı gören onun tank olduğunu biliyor. Palabıyıkları olmasa da , milli düşünürümüz Fatih Terim gibi, topçu Emre gibi davranmasa da ,görünüşü etkileyici. Motor, şanzıman ortada yok, uzun seneler, çok uzun seneler, belki de hiç yerli olamayacak. Böyle yazınca da gelsin karşı görüşler.
    Oysa gelecek burada değil, sizin haberinizde. Burada başarı ve meyvalarını görmek çok daha ulaşılabilir. Burada gelecek. Paramız kıt, tercih yapmak zorundayız, öncelik nereye olmalı ? Ne dersiniz ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu