DASAL’ın Kargo-150 İHA’sına TOGAN Silah Sistemi Entegre Edildi

Roketsan-ATMACA-Banner

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen TOGAN Silah Sistemi, DASAL Havacılık platformlarının yeni konfigürasyonlarına entegre edilecek. İlk testler icra edilmeye başlandı.

ASELSAN ve ALTINAY iştiraki olarak çeşitli sınıflarda döner kanatlı İHA’lar üreten DASAL Havacılık Teknolojileri, TÜBİTAK SAGE ile iş birliğine giderek DASAL tarafından üretilen Kargo-150 İHA’nın yeni versiyonuna TOGAN Silah Sistemi’ni entegre etti.

STM Banner

Entegrasyon çalışmalarının ardından icra edilen test atışlarında hedefler başarıyla imha edildi.

İş Birliği Protokolü

İki firma aynı zamanda Ankara’da düzenlenen Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi kapsamında bir iş birliği protokolüne de imza attı. Protokol kapsamında DASAL Havacılık tarafından geliştirilen platformlara TOGAN Silah Sistemi’nin entegre edileceği öğrenildi.

DASAL HAVACILIK 08-150-TOGAN
DASAL HAVACILIK 08-150-TOGAN

TÜBİTAK SAGE tarafından Twitter’da yapılan paylaşımda, “TOGAN Silah Sistemi Yeni Hava Platformlarında! DASAL Havacılık platformlarında yeni konfigürasyonlarıyla TOGAN Silah Sistemi göreve hazır!” ifadelerine yer verildi.

DLSS kapsamında yerinde incelediğimiz TOGAN entegreli Kargo-150 İHA’nın toplamda 8 adet TOGAN Silah Sistemi taşıyabildiğini görüyoruz. Kargo-150 İHA toplamda 150 kg’lık çeşitli faydalı yük kapasitesine sahip.

TOGAN Havadan Bırakılan Havan Mühimmatı

TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) tarafından geliştirilen TOGAN Havadan Bırakılan Havan Mühimmatı; çoklu taşıma ve bırakma imkanı sağlayan salan ünitesi ile birlikte, envanterdeki 81mm NATO havanlarının eşdeğeri olarak geliştirilen ve salana entegre atış kontrol sistemi ile kullanılan bütün bir silah sistemidir. Anti-Personel etkinliği artırılmış bilyeli harp başlığı bulunan TOGAN, çok düşük maliyetli bir hava-yer mühimmatıdır.

TÜBİTAK SAGE/Togan Silah Sistemi
TÜBİTAK SAGE/Togan Silah Sistemi

TOGAN’ın salana entegre atış kontrol sistemi, 100Hz hızında öngörülen yörünge hesabı yapabilmektedir. Bu sayede mühimmat bırakma noktası, hassas olarak hesaplanabilmektedir. Ayrıca, Dijital Yer Verisi (DTED) kullanılarak sütre ve vuruş zamanı kontrolü, gerçek zamanlı olarak salan üzerinde gerçekleştirebilmektedir.

Güdüm Sistemi

  • 81mm bilyeli havana monteli 2 boyutlu güdüm yeteneği
  • Envanterdeki 81mm havanlarla uyumlu

Tapa Birimi

  • Yaklaşım / Zaman Ayarlı / Çarpma Tapa

Görev Planlama Yeteneği

  • Salana Entegre ve Yerde Görev Planlama / Başarım Öngörü Yeteneği

KARGO 150 İHA

ASELSAN ve ALTINAY iştiraki olan DASAL Havacılık Teknolojileri tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk Kargo-İHA’sı Kargo 150, TEKNOFEST kapsamında ilk uçuşunu gerçekleştirmişti.

Tamamı Türk mühendisleri tarafından yerli ve milli olarak öz kaynaklarla geliştirilen Kargo 150, sahip olduğu ileri teknolojileri ve öne çıkan özellikleri ile askeri ve sivil alanda çok önemli ve kritik ihtiyaçlara cevap vermek üzere tasarlandı.

Kargo-150 İHA/DASAL Havacılık
Kargo-150 İHA/DASAL Havacılık

Uzak bölgelerde konuşlu ve ulaşımı zor karakollarımızın çeşitli günlük gıda ve malzeme ihtiyaçları başta olmak üzere; sahadaki birliklerimizin mühimmat ve diğer ihtiyaçlarını güvenli, hızlı ve etkin bir şekilde aktarmak gibi kritik görevleri yerine getirebilecek olan Kargo 150, afet durumlarında da acil yardım malzemelerini ihtiyaç duyulan bölgelere acil yardım malzemelerini hızlı ve etkin bir şekilde ulaştırabilecektir.

150 kg faydalı yük kapasitesi, 100km/sa yatay uçuş hızı ve 40km operasyonel görev yarıçapına haiz olan Kargo 150 platformunun menzili, istenildiğinde arttırılabiliyor. Göreve ve bulunan coğrafyaya göre taşıdığı yükü yere indirmek yerine ihtiyaca binaen farklı yöntemlerle de hedef noktaya bırakabilen Kargo 150, kullanıcı kolaylığı ile ön plana çıkıyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: SONGAR’dan harp başlıklı TOGAN atışı


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Twitter

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu