Dışişleri’nden Myanmar’daki darbeye ilişkin açıklama

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Myanmar’daki darbeye ilişkin bir açıklama yayımladı. Bakanlık, her türlü darbeye ve askeri müdahaleye karşı olduğunu vurguladı.

Türk Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Myanmar Silahlı Kuvvetlerinin bugün yönetime el koymasını derin endişeyle karşılıyor ve şiddetle kınıyoruz. Türkiye her türlü darbeye ve askeri müdahaleye karşıdır. Gözaltına alındığı bildirilen tüm seçilmiş liderlerin, siyasi şahsiyetlerin ve sivillerin derhal serbest bırakılmalarını bekliyoruz.

STM Banner

Myanmar’da halkın serbest iradesiyle oluşan yeni Parlamentonun en kısa sürede toplanması, seçilmiş liderlerin ve demokratik kurumların önüne konulan engellerin süratle kaldırılması çağrısında bulunuyoruz. Bu vahim gelişmenin Myanmar’da ağır şartlar altında yaşayan Rohinga Müslümanlarının durumunu daha da kötüleştirmemesini temenni ediyoruz.”

Myanmar Ordusu tarafından geçtiğimiz saatlerde yapılan açıklamada, ordunun yönetime el koyduğu ve 1 yıl boyunca ülkeyi yöneteceği ifade edilmişti. Myanmar Devlet Başkanı Win Myint ile Devlet Konseyi Başkanı ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii ise ordu tarafından gözaltına alındı.

Ülke idaresinin artık Genelkurmay Başkanı Min Aung Hlaing’in elinde olduğu duyuruldu. Darbenin ardından ülkede olağanüstü hal ilan edildi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu