KF-X prototip montaj faaliyeti son aşamada

Roketsan-ATMACA-Banner

Korea Aerospace Industries (KAI) tarafından yapılan açıklamaya göre; Güney Kore’nin Nisan ayında tanıtılması beklenen ülkenin ilk yerli savaş uçağı KF-X ‘in prototipinin, Sacheon’daki KAI tesisinde gerçekleşen montaj çalışmalarının son aşamada olduğu belirtildi.

Savunma Tedarik Programı İdaresi (DAPA), yer ve uçuş testlerinden sonra geliştirmenin tamamlanması için 2026’yı işaret etti. Yetkililer, 40 adet savaş uçağının 2028 yılına kadar Güney Kore Hava Kuvvetleri’ne teslim edilmesinin hedeflendiği açıkladı. Edinilen bilgiye göre 2032 yılına kadar toplam 120 adet uçağın teslim edilmesi planlanıyor.

STM Banner

KF-X, 4.5 nesil savaş uçağı olarak sınıflandırılmaktadır. Ancak yetkililerin ifadelerine göre platform, ilerleyen etapta gelişmiş beşinci nesil bir uçağa dönüştürülecek şekilde tasarlanmıştır. Savaş uçağı, maksimum 7700 kilogram yük kapasitesine ve mühimmatlar, yakıt podları ile sensörler için 10 bölmeye sahiptir.

Yaklaşık değeri 8,8 trilyon won (7,3 milyar $) olan KF-X projesi kapsamında geliştirilecek uçak, Kore Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri (ROKAF)’nin eskiyen F-4 ve F-5 jet filosunun yerini alacak. Bu uçak, FA-50’nin ardından geliştirilen ikinci Kore yapımı savaş uçağı olacaktır.


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu