Doğu Akdeniz’de “Deniz Muhafızı” Harekatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Doğu Akdeniz’de NATO unsurları tarafından icra edilecek Deniz Muhafızı Harekatı için Antalya İstasyonu tarafından denizcilere bildiri mesajı (NAVTEX) yayımlandı.

Antalya İstasyonu tarafından yayımlanan NAVTEX’te, “Denizcilerin dikkatine. 05-09 Ekim 2020 tarihleri arasında NATO unsurları, deniz güvenliğine katkı sağlamak amacıyla Doğu Akdeniz’de Deniz Muhafızı Harekatı icra etmektedir. Denizdeki şüpheli tutumlar veya risk altındaki personel hakkında sağlayabileceğiniz her türlü bilgi, hayat kurtarabilecektir. Herhangi şüpheli faaliyet veya bilgiyi NATO savaş gemilerine ya da NATO Gemi Trafik Merkezi’ne bildiriniz. Bu bildiri, 09 Ekim 2020 saat 20:59’da yürürlükten kaldırılacaktır.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Deniz Muhafızı Harekâtı

“Deniz Muhafızı Harekâtı” (OperationSeaGuardian-OSG),11 Eylül saldırıları sonrasında başlatılan ve NATO’nun 5’nci madde kapsamında icra ettiği ilk harekât olan Etkin Çaba Harekâtı (OAE)’nın 5 nci madde kapsamından çıkarılarak bunun dışındaki görevleri icra edecek şekilde bir Deniz Güvenlik Harekatına dönüştürülmesi sonucu başlamıştır.

NATO tarafından Akdeniz’de terörizmle mücadele harekâtına sağlanan destek çerçevesinde icra edilmektedir. Harekât, ülkeler tarafından tahsis edilen direkt ve yardımcı destek birlikleri, emre intizar harekata hazır birlikler ve iki ayda bir iki hafta süreli olacak şekilde icra edilen Odak Harekatları (Focus Operations) birlikleri şeklinde desteklenmektedir.

Türkiye, Deniz Muhafızı Harekâtına, yılda 10’ar günlük 3 dönem halinde bir denizaltı, ayda 4 sorti D/K Uçağı, Foça limanında 8 saatlik hazırlık durumunda bulunan bir korvet/H/B, Odak Harekatları kapsamında bir fırkateyn/korvet ve Aksaz/Marmaris’te konuşlu Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi (MARSEC COE) ile destek sağlamaktadır. Bunun yanı sıra Doğu Akdeniz ve Ege’de keşif gözetleme uçuşları ile yardımcı destek verilmektedir. Ayrıca Türkiye, Aksaz Deniz Üssü’nde mevcut imkânlarla Deniz Muhafızı Harekâtının lojistik desteğinin sağlanmasına da önemli katkılarda bulunmaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu