İsviçre’ye 2.2 milyar dolarlık Patriot onayı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Dışişleri Bakanlığı; İsviçre’ye, Patriot Hava Savunma Füze Sistemi satışı ile ilgili olarak tahmini değeri 2.2 milyar ABD Doları olan bir satışı onaylama kararı aldı.

Edinilen bilgiye göre söz konusu olası satış; 5 adet Patriot Konfigürasyon 3+ Modernizeli Atış Ünitesi, 5 adet AN/MSQ-132 Angajman Kontrol İstasyonu, 5 adet AN/MPQ-65 Radar Setini, 17 adet M903 Fırlatma Sistemini, 70 adede kadar Patriot MIM-104E GEM-T Füzesini, 7 adet Anten Mast Grubunu, 6 adet Çok Fonksiyonlu Bilgi Dağıtım Sistemini, iletişim ekipmanlarını, destek ekipmanlarını, eğitim faaliyetlerini ve diğer teçhizatların tedarikini içeriyor.

STM Banner

Toplam tahmini değerinin 2.2 milyar ABD Doları olacağı tahmin edilen olası satış kapsamında ana yükleniciler ise Raytheon ve Lockheed Martin şirketleri olacak.

ABD, söz konusu satış ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Patriot füze sisteminin önerilen satışı, İsviçre’nin füze savunma kabiliyetini artıracak. İsviçre, Patriot’u toprak bütünlüğünü savunmak ve bölgesel istikrar için kullanacak. Önerilen satış, İsviçre’nin ulusal ve bölgesel savunmayı geliştirme hedefini desteklemektedir. İsviçre, bu teçhizatı silahlı kuvvetlerine adapte etmekte zorluk çekmeyecek.”


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu