Su-35 jetleri P-8 Posedion uçağını taciz etti

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu Hava Kuvvetleri’ne ait iki adet Su-35 (NATO Rapor Kodu: Flanker-E) Çok Amaçlı Avcı Uçağı, ABD Donanması’na ait P-8A Posedion uçağını taciz etti.

ABD Deniz Kuvvetleri’nden edinilen bilgiye göre söz konusu olay, 26 Mayıs 2020 tarihinde Doğu Akdeniz’de yaşandı. Rusya Federasyonu Hava Kuvvetleri’ne ait iki adet Su-35 savaş uçağı, uluslararası sularda uçuş icra etmekte olan ABD Donanması’na ait P-8A Posedion Deniz Karakol ve Keşif Uçağı’na müdahale etti. P-8A Posedion uçağının sol ve sağ kanatlarına yaklaşan Su-35 uçakları, 65 dakika boyunca bu şekilde uçuş icra etti ve P-8A’nın güvenli manevra kabiliyetini sınırlandırdı.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak ABD Donanması’ndan yapılan açıklamada, “Rus Su-35 pilotlarının gereksiz eylemleri, havacılık ve uluslararası uçuş kurallarıyla tutarsızdı ve her iki uçağın uçuş güvenliğini de tehlikeye attı.

Rus uçağı uluslararası hava sahasında çalışırken, bu etkileşim sorumsuzdu. Onlardan 1972 Açık Denizde İstenmeyen Olayların Önlenmesi Anlaşması (INCSEA) dahil, güvenliği sağlamak ve olayları önlemek için belirlenmiş uluslararası standartlar dahilinde çalışmalarını bekliyoruz. Bu gibi eylemler havada çarpışma olasılığını arttırır.

Bu olay, aynı sular üzerinde Nisan ayında gerçekleşen iki güvensiz etkileşimi izliyor.

Her halükarda, ABD uçakları, uçuş güvenliği konusunda uluslararası hukuka uygun olarak uluslararası hava sahasında faaliyet gösteriyordu ve bu Rus etkinliğini kışkırtmadı.” ifadelerine yer verildi.

Önerilen İçerik:

Rusya’nın göklerdeki savaşçısı: Sukhoi Su-35 Çok Amaçlı Avcı Uçağı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu